بهمن
خواص دارویی باقالا ⭐️ گلاب و عرقیات کاشان

خواص دارویی باقالا ⭐️ گلاب و عرقیات کاشان


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 

خواص دارویی باقالا

باقلا با نام علمی Vicia faba گیاهی از خانواده بقولات می‌باشد. گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا 80 سانتیمتر می‌رسد.

 برگهای آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه‌هایی به شکل تخم مرغ می‌باشد. گلهای باقلا درشت و سفید که دارای لکه‌های سیاه و یا بنفش است. میوه آن که همان باقلا است دارای غلافی پوشیده از کرک به طول تقریبا 12 سانتیمتر است. در هر غلاف تعدادی دانه قرار دارد.

گل و شاخه گلدار ، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند. باقلا دارای ماده‌ای به نام فیتین Phytine می‌باشد که بسیار مغذی است و تقویت کننده بدن است. این ماده کلسیم بدن را تامین می‌کند. باقلا غذای خوبی است برای دوران نقاهت.

باقلای تازه و لطیف اگر پوست کنده شود و با نمک خورده شود و خوب جویده شود پیش غذای مطبوعی است. باقلای خشک خیلی مقوی است و سرشار از آهن و آهک می باشد، گرچه ویتامین ث آن کم شده است ولی اگر چند برگ آویشن در آن بیندازند طعم مطبوعی پیدا خواهد کرد. جوشانده گل باقلا به مقدار 30 تا 60 گرم برای یک لیتر آن نوشابه مدری است که اگر در فواصل غذا یک فنجان آن مصرف شود برای رماتیسم ، نقرس و درد مفاصل بسیار مفید است. جوشانده برگهای باقلا برای رفع ورم سر انگشتهای دست که به اصطلاح می گویند گوشه کرده است بسیار مفید است و در این مورد باید یک مشت گل باقلا را در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت جوشانید و انگشت مریض را در آب جوشیده آن که گرم و داغ است فرو برد و مدتی نگه داشت

باقالی,باقالی خشک,باقلا,باقالا خشک,خرید باقالی,خرید باقالا,خرید باقالی خشک,خرید باقالا خشک,فروش باقالی,فروش باقالی خشک,فروش باقالا,فروش باقالا خشک,باقالا کاشان,باقالا خشک کاشان,باقالی کاشان,باقالی خشک کاشان,باقالی درجه یک,باقالا خشک درجه یک,باقالی درجه1,باقالا درجه 1,بهترین باقالی,مرغوبترین باقالی,بهترین باقالا,مرغوبترین باقالا,خرید باقالی کاشان,فروش باقالی کاشان,سبزیجات معطر,.

خواص داروئي باقلا :

باقلا از نظر طب قديم ايران سرد و تر است و گل آن گرم مي باشد.

 1) دم كرده گل باقلا ضد تشنج و ادرار آور است.

 2) دم كرده گل باقلا سنگ كليه را دفع مي كند و براي قولنجهاي كليوي مفيد است.

3) جوشانده باقلا براي ورم مثانه مفيد است.

4) جوشانده باقلا اثر خوبي در رفع رماتيسم دارد.

 5) از جوشانده باقلا براي درمان نقرس استفاده كنيد.

 6) باقلا را اگر با سركه و آب بپزيد و با پوست بخوريد اسهال مزمن را درمان مي كند.

7) براي رفع گرفتگي صدا باقلا را با روغن بادام و قند مخلوط كنيد و بخوريد.

8) ضماد باقلا با شنبليله و عسل براي نرم كردن دمل و ورم بناگوش و زير چشم مفيد است.

9) ضماد باقلا جوش و كورك را مي رساند و چرك را خارج مي كند.

 10) براي درمان تكرر ادرار از جوشانده ريشه باقلا استفاده كنيد.

 11) براي رفع التهاب و درد نوك انگشتان و ناخن بايد يك مشت برگ باقلا را با نيم ليتر آب بجوشانيد و بگذاريد كمي سرد شود و انگشتان خود را به مدت دو ساعت در آن قرار دهيد تا برطرف شود.

 

 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ارمغان کاشان

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ