مرداد
خواص آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا


زمان مطالعه : 4 دقیقه

کاشان یکی از مراکز اصلی در تولید عرقیات گیاهی است، عرقیات کاشان به جهت تنوع بالا و کیفیت عالی خود در سطح جهانی شناخته شده است. انواع عرقیات گیاهی کاشان بر اساس کیفیت و درجه خلوص هر کدام دارای قیمت متنوعی هستند. قیمت عرقیات بر اساس فاکتورهای گوناگونی تعیین میشود. بارها و بارها در تمام محصولات بهداشتی، انواع شربت ها و خوراکی ها نام گیاه آلوئه ورا را به چشمتان خودره و هر طرف که سرتان را می چرخانید، امکان ندارد نام آلوئه ورا به چشمتان نخورد، این گیاه شگفت انگیز افسانه های زیادی را به خود اختصاص داده به گونه ای که عده ای اعتقاد دارند، اگر فردی 90% سوختگی داشته باشد، با آلوئه ورا نجات پیدا می کند!! آیا این حرف برای شما در دنیای مدرنیته و پیشرفته از نظر علمی باور باور کردنی است؟

آلوئه ورا چیست ؟

آلوئه ورا گیاهی از خانواده زنبق، تیره سریشیان و راسته مارچوبه سانان و شباهت زیادی به کاکتوس دارد .در جهان 240 گونه آلوئه ورا وجود دارد که 4 نمونه آن دارای ارزش غذایی و گونه باربادنسیس در جهان گونه معروف و شناخته شده ای می باشد. آلوئه ورا یک گیاه دائمی با ارتفاع حدود 2 متر با  برگ های گوشتی و آبدار با لبه های دندانه دار سفید به رنگ سبز تا خاکستری و گل هایی به رنگ زرد و نارنجی که در تابستان می روید و به علت فتوسنتز از تبخیر آب جلوگیری می کند. بومی مناطق آفریقای شمالی می باشد که در جزاریر قناری، کیپ ورد، هند، ایران، آمریکای مرکزی، نیمه جنوبی شبه جزیره عربستان ،یونان و مصر کشت می شود. در آفریقا این گیاه به نام صبر زرد،گیاه دارویی،گیاه جاودانگی، گیاه ملکه، صبر سقوطری، چادروا، چادرورار،الوا، صباره، بارباد، ایلوا، مقر، خزانه، ازوال، صبر، صبر کموار، آلوئه هندی، صبارا، برمس، سولع، مقرار صعدنا، کوراسائو و ازواد زرد معروف و در فارسی به معنای ماده تلخ درخشان، شب یار،شاخ بزی ،در عربی آلوئه شناخته می شود.البته در ایران نیز به نام صبر، صبر زرد و شاخ بزی در بیشتر مناطق ایران نامگذاری شده.آلوئه ورا در مناطق گرمسیری، بیابان ها و مناطق گرم و خشک به خوبی رشد می کند.به طوری که در بعضی مناطق به زنبق بیابان معروف شده.خواص آلوئه ورا به حدی زیاد می باشد که در کشورهای کارائیب در جعبه کمک های اولیه قرار دارد. تاریخچه مصرف آلوئه ورا به 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این گیاه آنقدر ارزشمند و دارای خواص می باشد که در طب سنتی هند، روم،آفریقا، مایایی،آیورودا،چین و حتی سرخپوستان آمریکا از آن استفاده و آن را مقدس می دانند. در بعضی از مناطق مسلمانان بعد از بازگشت از سفر حج برگ های آن را در سردرب منازلشان آویزان می کردند.در ابتدا  مردم ایران، هند و یونان باستان از این گیاه استفاده می کردند اما در حال حاضر استفاده آن در سراسر جهان متدوال شده و در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی، غذایی، لوسیون ها،نوشیدنی ها،کرم ها، پمادها و ژل آن به عنوان پماد سوختگی به وفور استفاده می شود.

 مواد موجود در آلوئه ورا :

 برگ های آلوئه ورا حاوی مواد شیمیایی از جمله انتهرن ها،آنتراکینون ها، امودین، لکتین، هیدروکسی آنتراسن،رزین،گلوکز، آمیلاز، کاتالاز، اکسیداز، ویتامین های گروه ب،اسید فولیک، مس، روی، کروم، سدیم، کلسیم ، منیزیم، مواد معدنی،آلوئنین، ایزوباربالوئین،فامودین و مقداری صمغ می باشد.

برای خرید عرق آلوئه ورا درجه یک و با کیفیت هم اکنون می توانید از لینک روبرو استفاده نمائید.      خرید عرق آلوئه ورا

انواع آلوئه ورا :

گیاه آلوئه ورا از کودکی در بیشترخانه ها مورد استفاده قرار می گرفته و یک دهه می شود که میزان استفاده آن بیشتر به چشم می آید.از ژل آلوئه ورا برای درمان بیماری های زیادی مخصوصا مشکلات پوستی استفاده می شود،آلوئه ورا دارای تنوع بالایی در گونه می باشد، اما معروف ترین نوع آن گونه باربادنسیس میلر می باشد که برای بهبود عملکرد داخلی بدن در بیشتر محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل های غذایی استفاده می شود. در حال حاضر گونه های متنوعی از آلوئه ورا وجود دارد که تعدادی از آنها بسیار نادر و یافتن آن مشکل است. بیشتر نژادهای آلوئه ورا بومی آمریکا و آفریقا و مقاومت بالایی نسبت به خشکی و گرما دارند، در ادامه به بررسی انواع آلوئه ورا می پردازیم،
آلوئه ورا باربادنسیس میلر؛ به صورت خوراکی، غیر خوراکی و استعمال خارجی مورد استفاده قرار می گیرد و نوع غنی از آلوئه ورا می باشد و در گلخانه ها قابل پرورش می باشد.
 آلوئه وراسینکاتانا؛ این گونه بدون ساقه و دارای 16 تا 20 برگ با گل هایی که ماندگار ی آن در فصل زمستان و بومی کشور سودان می باشد.
آلوئه ورا سنگی با آلوئه ورا پتریکولا ؛این گونه بیشتر در مناطق صخره ای و سنگی رشد می کند، دارای گل های نارنجی،قرمز و زرد خوشرنگ و برای ترمیم جای سوختگی عملکرد عالی دارد.
آلوئه فروکس(آلوئه تلخ )؛ این نوع گیاه از گونه فروکس که به آلوئه تلخ معروف بومی کشور آفریقا و برخلاف دیگر گونه ها به صورت درختچه با تنه چوبی می روید.این گونه دارای شیره تلخ و برای بازسازی بافت پوست کاربرد زیادی دارد.
آلوئه مارپیچی (آلوئه پولیفیلا )؛ این گونه از آلوئه ورا بیشتر به صورت گیاه تزیینی در گلدان و باغچه استفاده می شود و از گونه های روبه انقراض با برگ های نوک تیز مارپیچی می باشد که هنوز هم از ژل آن در ساخت محصولات آرایشی استفاده می شود.
آلوئه پلیکاتلیس؛ این گونه از آلوئه ورا مانند آلوئه مارپیچی کمیاب و در حال انقراض می باشد، برگ های بزرگ و بادبزن شکل با لکه های قرمز این گونه خاص و منحصر به فرد بیشتر زنبورها و پرندگان را جذب خود می کند.این گونه از آلوئه ورا بیشتر جنبه تزیینی دارد.
آلوئه ورا عربی؛ این گونه از آلوئه ورا در کنار باغ ها به صورت بوته ای می روید، دارای برگ های بلند به رنگ سبز مایل به آبی با حاشیه قرمز و نسبت به خشکی بسیار مقاوم است.
آلوئه ورا نژاد؛ این گونه از آلوئه ورا که بسیار حساس و احساساتی می باشد، با برگ هایی به رنگ سبز می باشد، اما اگر به آن استرس وارد شود یا شرایط نامناسبی داشته باشد، به نشانه اعتراض برگ هایش را به رنگ قرمز تغییر می دهد.خاصیت درمانی این گونه از نظر علمی اثبات نشده، اما عده ای معتقدند ژل غلیظ و تلخ این گونه برای درمان بریدگی و سوختگی عملکرد عالی دارد.
آلوئه برومای (آلوئه ماری)؛ این گونه از آلوئه ورا، بومی آفریقای جنوبی به علت شباهت زیادش به نژاد باربانسیس میلر خاصیت دارویی دارد، اما چون برگ های گوشتی ندارد، بیشتر کشاورزان به علت عدم صرفه اقتصادی آن را کشت نمی کنند و صرفا جنبه تزیینی دارد.
آلوئه آکولئاتا ؛این گونه بومی آفریقا مخصوصا آفریقای جنوبی و دارای ارزش بالایی می باشد به حدی که روی سکه های این کشور تصویر این گونه ضرب می شود.این گونه در ماه های آگوست و اکتبر گل هایی به رنگ زرد نارنجی دارد.
آلوئه کامرونی؛ این گونه که دقیقا رنگش قرمز (شبیه به لبو)  برای تسکین زخم و آفتاب سوختگی کاربرد دارد و در آزمایشات انجام شده روی این گونه برای بهبود سلول های سرطان معده و روده مفید و موثر می باشد.

روش تشخیص آلوئه ورا خوراکی از غیر خوراکی :

طبق تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه های معتبر ژل شفاف آلوئه ورا نژاد باربادنسیس میلر کاملا خوراکی و هیچگونه خطر و عارضه ای ندارد.اما آیا تمام گونه های آلوئه ورا خوراکی و غیر سمی هستند، در اینجا می خواهم تفاوت دو گونه خوراکی و غیر خوراکی و نشانه های آلوئه ورا سمی را برایتان بگویم، همراهم باشید.
آلوئه ورا خوراکی :
گونه خوراکی آلوئه ورا دارای برگ هایی به رنگ سبز و پهن و گل هایی به رنگ زرد دارد. معمولا برگ های درمانی و خوراکی آلوئه ورا ضخیم و دارای تیغ و گل هایی به رنگ زرد می باشد.گونه های خوراکی شبیه به گل رز و به حالت کروی رشد می کند.
آلوئه ورا غیر خوراکی :
گونه غیر خوراکی آلوئه ورا که بیشتر جنبه تزیینی دارد.دارای برگ های نازک و خال خالی به رنگ نارنجی ،زرد و سفید نمایان می شود. این گونه در 4 سال بعد از کشت در فصل بهار و تابستان گل هایی به رنگ نارنجی و برگ هایی با ضخامت کم و باریکی نسبت به گونه خوراکی می دهد.

آلوئه ورا سمی :
گونه هایی از آلوئه ورا که دارای برگ های نازک غیر گوشتی با دانه های سفید و گل های نارنجی هستند، موجب ایجاد حساسیت پوستی و مسمومیت غذایی می شود.در ژل داخل آلوئه ماده ای به نام ساپونین وجود دارد،که در صورت مصرف آن توسط سگ قند موجود در جریان خون بدن سگ آسیب شدیدی دیده  و به سیستم داخل صدمه زده و موجب گرفتن عضلات، تهوع، استفراغ و در نهایت موجب کم آبی بدن سگ شده و در صورتی که فورا درمان نشود موجب مرگ سگ می شود. قسمت سمی در آلوئه ورا بین پوست و ژل شفاف مایع زرد رنگی وجود دارد که به لاتکس آلوئه شناخته شده و در افراد مسن می توان منجر به درماتیت تماسی و در صورت مصرف بیش از حد منجر به تپش قلب و مشکلات کلیوی شود.

 طرز تهیه ژل آلوئه ورا نحوه نگهداری آن :

 ژل آلوئه ورا دارای خواص بی نظیری برای بدن از جمله پوست می باشد. برای استفاده آسان از ژل آلوئه ورا شما به :
برگ آلوئه ورا :1 عدد
آب :1 لیوان 
چاقو، تخته برش ، قاشق و مخلوط کن نیاز دارید.
 طرز تهیه ژل آلوئه ورا :
 برای تهیه ژل آلوئه ورا در مرحله اول برگ آلوئه را تمیز کرده و انتهای آن که به رنگ زرد می باشد را جدا کرده، با چاقو به آرامی پوست آن را گرفته ،سپس به کمک قاشق ژل را جدا کرده و در مخلوک کن ریخته و آب را به آن اضافه و اجازه دهید به مدت 30 ثانیه در مخلوط کن با آب حسابی مخلوط شود.ژل یکدست شده را در شیشه درب دار ریخته و در یخچال نگهداری  و به صورت کرم  از آن استفاده نمایید.البته می توانید از دستگاه مخلوط کن استفاده نکنید و ژل را به با قاشق در آورده و هر دفعه که نیاز داشتید تکه از آن را جدا کرده و روی پوستتان بمالید.

آشنایای با خواص آلوئه ورا :

آلوئه ورا این گیاه بی نظیر دارای خواص خاص و منحصر به فردی برای بدن می باشد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم، با ما همراه باشید.
درمان مشکلات معده و گوارش با آلوئه ورا :
آلوئه ورا حاوی 3 نوع اسید چرب با خاصیت ضد التهابی می باشد که برای روده بزرگ، روده کوچک و معده مفید و یک ملین شناخته شده در بین گیاهان دارویی می باشد. که قادر به درمان یبوست می باشد. البته افرادی که مبتلا به کولیت یا هموروئید هستند باید از مصرف خوراکی این گیاه پرهیز کنند، چون موجب ایجاد دردهای شکمی و اسهال می شود. وجود ترکیبات ضد یبوست و ضد التهابی موجود در آلوئه ورا به هضم غذا و گوارش کمک کرده و مصرف آب آلوئه ورا موجب کاهش تشکیل مخمرها، تنظیم اسیدها، تنظیم حرکات روده ای، تقویت حرکات روده ،تقویت باکتری های مفید در معده شده و در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر با مصرف آب آلوئه ورا موجب کاهش این درد،نفخ شکم شده آلوئه ورا با خاصیت ضد میکروبی و تسکین دهندگی موجب کاهش دردهای زخم معده شده و به ترمیم سلول های پوششی معده کمک زیادی کرده و آنزیم های موجود در آلوئه ورا موجب تجزیه چربی و قند در بدن شده و افرادی که دارای مشکل گوارشی هستند، بهترین درمان است.
 سم زدایی بدن با آلوئه ورا :
 مصرف آلوئه ورا به صورت خوراکی و نوشیدنی موجب سم زدایی بدن می شود. سیستم گوارش و گردش خون را تمیز کرده و دفع می کند، خاصیت سم زدایی آلوئه ورا موجب حذف اثرات جانبی کشیدن سیگار و مصرف قلیان، داروهای شیمایی و سموم باقی مانده روی میوه ها می شود. سرعت گردش خون با مصرف آلوئه ورا افزایش پیدا کرده و در زمان خون رسانی سلول ها به صورت ماهرانه ای غنی از اکسیژن می شود.
 تقویت سیستم ایمنی بدن با آلوئه ورا :
خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی آلوئه ورا موجب تقویت سلول های جوان سیستم ایمنی بدن شده و قدرت ایمنی بدن را بالا برده و موجب حیات سلول ها و در نهایت موجب نرمال شدن متابولیسم بدن می شود.
 مهار رشد سلول های سرطانی :
 گیاه آلوئه ورا در بعضی از ماکروفاژها موثر و به میزان زیادی اکسید نیتریک تولید می کند، این ماده نقش عالی درایمن سازی بدن در برابر تومورها را دارد.اما توصیه می شود قبل از درمان هر نوع تومور و سرطان حتما با پزشک مشاوره ای داشته باشید.
  کاهش عوارض رادیو تراپی با آلوئه ورا :
بیشترمبتلایان به سرطان تجربه عوارض ناشی از پرتو درمانی را تجربه می کنند. اما استفاده از ژل آلوئه ورا به صورت موضعی موجب تسکین ناحیه تابش شده و در صورتی که در این مواقع شربت آلوئه ورا مصرف کنند، در معالجه سوختگی های تابشی تاثیر زیادی دارد.
 افزایش انرژی بدن با آلوئه ورا :
مصرف مداوم ژل آلوئه ورا به صورت خوراکی موجب تنظیم دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا می شود. این موضوع موجب احساس سلامتی و تندرستی شده و سطح انرژی در بدن افزایش پیدا می کند. سرعت نفوذ ژل آلوئه در بدن از آب بیشتر و هیچ آسیبی به فیزیولوژی بدن نمی زند بلکه آن را متعادل می کند.

 کاهش درد آرتروز با آلوئه ورا :
 دردهای ناشی از تورم آرتریت بسیار سخت و عذاب آور می باشد، اما با مصرف و نوشیدن آب آلوئه ورا، قرص و کپسول و مصرف موضعی موجب کاهش سریع درد شده و تورم و التهاب از بین می رود.
 درمان و کنترل پارکینسون با آلوئه ورا :
 از جمله بیماری هایی که سالمندان را هدف قرار داده و موجب ضعف عضلات و ایجاد مشکلات گوناگون می شود،بیماری پارکینسون است. طبق تحقیقات دانشمندان گیاه آلوئه ورا در درمان پارکینسون بسیار موثر و موجب تقویت عضلات و ماهیچه ها می شود.
 ترک اعتیاد با آلوئه ورا :
اصلا با خواندن این تیتر تعجب نکنید،آلوئه ورا حاوی اسید سالیسیلیک می باشد که موجب کاهش دردهای ترک اعتیاد شده و سموم بدن را دفع و از افسردگی بعد از ترک اعتیاد جلوگیری می کند.
درمان استرس با آلوئه ورا :
آلوئه ورا قادر به احیاء و حیات سلول ها می باشد و خاصیت تنظیم و کنترل روی بدن را دارد و به سیستم بدن کمک می کند تا در موقعیت های بحرانی و استرس زا تعادل خود را حفظ می کند.
درمان مشکلات قاعدگی با آلوئه ورا :
برای دردهای دوران قاعدگی نوشیدن عصاره آلوئه ورا و آب آن محرک عالی برای رحم می باشد.و دردها و انقباضات رحمی را تا حد زیادی کاهش می دهد.
کاهش حالت تهوع و استفراغ:
حالت تهوع به علت اختلالات معده و دستگاه گوارش بروز می کند. مصرف آلوئه ورا موجب کاهش ویروس آلوده غذایی شده و احساس ناخوشایند تهوع را از بین می برد.
 درمان بیماری های مری :
از مهمترین بیماریهای دستگاه گوارش می توان به رفلاکس اسید و بیماری مری اشاره کرد،مصرف ژل آلوئه ورا و آب طبیعی آن از برگشت اسید مری جلوگیری کرده و سوزش سردل، سرفه های خشک ، خونریزی و زخم مری که ناشی از برگشت محتویات معده را از بین می برد.
کاهش کلسترول و بیماری های قلبی عروقی :
مصرف ژل آلوئه ورا موجب افزایش کیفیت خون و همچنین افزایش گردش خون شده و موجب کاهش تری گلیسیرید و کلسترول خون شده و به تقویت اکسیژن در زمان خونرسانی کمک شایانی کرده و موجب کاهش بیماری های قلبی عروقی می شود.
درمان بیماری های دهان و دندان با آلوئه ورا :
 نکته جالبی که می توان در مورد خواص آلوئه ورا به آن اشاره کرد، درمان مشکلات دهان و دندان و لثه می باشد. برای درمان مشکلات دهان و دندان کافیست پودر آلوئه ورا را روی مسواک گذاشته و طبق روتین گذشته دندان ها را مسواک کنید. پودر آلوئه ورا موجب کاهش دردها، عفونت ها و کبودی در دهان و لثه می شود. برای حفظ سلامت دهان و دندان و مخاط های دهان می توانید مقداری آب آلوئه ورا را در دهان خود قرقره نمایید.
درمان سنگ کلیه با آلوئه ورا :
مصرف مداوم آلوئه ورا موجب دفع سنگ کلیه و خرد کردن سنگ ها به اندازه های کوچکتر می شود.شما می توانید با مصرف مداوم آلوئه ورا از کلیه ها و بافت آن مراقبت و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنید.
 عمر مفید و حفظ طراوت مواد غذایی با آلوئه ورا :
از جمله خواصی که در آلوئه ورا وجود دارد و می توان به آن اشاره کرد، حفظ طراوت و عمر مفید مواد غذایی می باشد، شما می توانید با غوطه ور کردن مواد غذایی در ژل آلوئه ورا عمر مفید محصولات غذای و میوه ها را افزایش دهید.
 درمان بیماری ایدز با آلوئه ورا :
 طبق تحقیقات دانشمندان مانوز استیله یک ترکیب ضد ویروسی می باشد،که نقطه مرکزی ویروس را مورد حمله قرار داده و از بین می برد، با تحقیقات انجام شده مشخص شد که آلوئه ورا حاوی مقادیر زیادی مانوز استیله می باشد که در درمان بیماری ایدز و همچنین به عنوان یک ضد ویروس کاربرد دارد. افراد برای مبارزه با ویروس ایدز و یا درمان آن روزانه به 1600 میلی گرم مانو استیله نیاز دارند که برابر با 1 لیتر عصاره آلوئه ورا می باشد که به صورت های متفاوتی می توانند مصرف کنند.
 درمان بواسیر با آلوئه ورا :
آنتراکوئین موجود در آلوئه ورا موجب شده تا طبیبان قدیمی در طب سنتی از آن برای درمان بواسیر استفاده نمایند.این ماده موجب بهبود علائم در افراد مبتلا به بواسیر می شود.
 درمان آسم و مشکلات تنفسی با آلوئه ورا :
از سخت ترین مشکلات در فصل زمستان می توان به سرماخودرگی و مشکلات تنفسی اشاره کرد، برای درمان این مشکلات بخور گیاه آلوئه ورا و استنشاق بخار آب آلوئه ورا موجب راحت تر شدن تنفس در افراد مبتلا به آسم و مشکلات تنفسی شده و موجب کاهش دردهای سینوزیتی می شود.
 درمان چشم و گوش درد با آلوئه ورا :
از بدترین دردها که گاهی بی موقع به سراغمان می آید. گوش درد می باشد.و آنقدر این درد گسترش دارد که امکان دارد تا چشم ها سرایت کند، کافیست چند قطره از شیرابه آلوئه ورا را در گوش ریخته به سرعت درد گوش تسکین پیدا می کند، برای درمان درد شم نیز می توانید شیرابه آلوئه ورا را با کمی آب رقیق کرده و در چشم بریزید، این کار موجب تسکین درد چشم می شود.
 درمان واریس  و تورم با آلوئه ورا :
به غیر از داروهای شیمایی که برای درمان دردهای ناشی از آرتریت، کوفتگی،کشیدگی ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، واریس والتهابی می توان ازآلوئه ورا کمک گرفت،آلوئه ورا حاوی مقادیر زیادی ذگلیکوپروتئین می باشد که از تورم و درد جلوگیری کرده و آنزیم کربوکسی پپتیدازی موجود در آلوئه ورا موجب التیام دردها مخصوصا درد مفاصل می شود.
 درمان بیماری های کبد:
از جمله مشکلات داخلی بدن می توان به مشکلات کبدی اشاره کرد که موجب ایجاد کم حوصلگی، ضعف مفرط، ایجاد جوش و لک روی بازوها و صورت می شود، مصرف آلوئه ورا موجب ترشح صفرا و رفع گرفتگی کبد می شود.

 درمان پوکی استخوان با آلوئه ورا :

کمبود کلسیم یکی از اصلی ترین علت های ایجاد پوکی استخوان در سنین سالمندی می باشد.مصرف الوئه ورا جذب کلسیم را در بدن افزایش داده و بهترین درمان برای پوکی استخوان است.
 تقویت قوای جنسی با آلوئه ورا :
مصرف ژل آلوئه ورا موجب تقویت قوای جنسی و تقویت تولید اسپرم در بدن مردان می شود، مصرف آلوئه ورا موجب کاهش بیماری سوزاک می شود.
رفع مشکلات پوست و مو با آلوئه ورا :
پر مصرف ترین گیاهان دارویی برای درمان انواع مشکلات پوستی آلوئه ورا می باشد، ترکیبات موجود در ژل این گیاه موجب شده از آن در انواع مشکلات پوستی، زخم ها و... استفاده شود، در سال 1830 این گیاه در  کتاب های داروشناسی آمریکا به عنوان داروی ضد یبوست و در سال 1930 به عنوان دارویی برای درمان بیماری های پوستی و سوختگی ناشی از پرتو درمانی ثبت شد. در حال حاضر بیشتر شرکت های تولید کننده لوازم آرایشی از آلوئه ورا و مشتقات آن در تولید محصولاتی مانند؛ ژل اصلاح، کرم های ضد آفتاب،شامپو، دستمال کاغذی، بخور، انواع صابون ها و صنایع غذایی در تولید انواع نوشیدنی ها، دسرها و عصاره آن برای تازه نگه داشتن مواد غذایی استفاده می کنند. امروزه پیدا کردن محصولات مخصوص پوست و مو اصلا کار راحتی نیست و به راحتی می توانید محصولات مناسب با پوست خود را که در آن از عصاره آلوئه ورا استفاده شده پیدا کنید، در ادامه به بررسی مزایای آلوئه ورا برای پوست می پردازیم، با ما همراه باشید.
درمان سوختگی پوست با آلوئه ورا :
برای درمان سوختگی پوست صورت استفاده از ژل آلوئه ورا بسیار کاربردی و مفید می باشد. برای رفع سوختگی های خفیف باید روزنه 3 مرتبه ژل آلوئه ورا به محل سوختگی زده و با گاز استریل پوشانده شود، تا آثار آن محو شود.برای درمان آفتاب سوختگی می توانید در روزهایی که فراموش کردید ضد آفتاب بزنید از آلوئه ورا برای خنک کردن صورت و رفع تورم و قرمزی آن استفاده نمایید.
ترمیم انواع خراش ها و بریدگی ها با آلوئه ورا :
 در صورتی که در چانه و پیشانی شما خراشی ایجاد شده برای رهایی از درد و سوزش مقداری ژل آلوئه ورا را سه بار در روز روی قسمت آسیب دیده بزنید.از دیگر خواص آلوئه ورا می توان به کمک برای درمان بریدگی ها اشاره کرد.در صورتی که برای درمان بریدگی ها عادت به استفاده از آنتی بیوتیک ها دارید، می توانید آلوئه ورا را جایگزین کنید. ترکیبات موجود در ساختار آلوئه ورا از ایجاد اسکار پوست جلوگیری کرده، همچنین موجب افزایش کلاژن سازی پوست شده  و به ترمیم سریع زخم ها کمک می کند.
درمان خشکی پوست با آلوئه ورا :
آلوئه ورا یک مرطوب کننده عالی برای پوست های چرب می باشد، قدرت جذب زیاد آلوئه ورا موجب شده تا از آن بعد از حمام برای جلوگیری از هدر رفتن رطوبت پوست استفاده شود.البته گاهی اوقات پوست به علت یخ زدگی رطوبت خود را از دست می دهد، اما آلوئه ورا می تواند از حذف رطوبت جلوگیری کند، هر چند برای یخ زدگی پوست باید سریعا و اورژانسی به پزشک مراجعه شود.
 درمان تبخال با آلوئه ورا :
یکی از مهم ترین مشکلات پوستی که در اطراف دهان پدید می آید، ویروس هریس یا تبخال می باشد، برای درمان تبخال ژل آلوئه ورا را روی تبخال بمالید تا محو برطرف شود.
 اگزما و پسوریازیس :
خاصیت مرطوب سازی آلوئه ورا برای پوست موجب شده تا در تمام حصولات مخصوص پوست از آن استفاده شود، آلوئه ورا به تسکین اگزما و خارش ناشی از آن کمک زیادی می کند. اگزما چرب معمولا موجب بروز درماتیت سبورئیک شده که بیشتر در روی پوست صورت و پشت گوش مشاهده می شود.ژل آلوئه ورا برای درمان اگزما،پسوریازیس بسیار سودمند می باشد. کافیست روزانه دو بار ژل آلوئه ورا را به ناحیه التهاب بزنید.
درمان آکنه التهابی با آلوئه ورا :
 آکنه التهابی ( چرکین وندول ) از جمله مشکلات پوستی می باشد که موجب ایجاد جوش های چرکی روی پوست صورت می شود و ظاهر پوست را نازیبا می کند، با کمک ژل آلوئه ورا و پارچه نخی می توانید آکنه التهابی را از بین ببرید، کافیست ژل آلوئه ورا را روزی سه مرتبه روی نقاط مورد نظر بزنید.برای گرفتن نتیجه بهتر در مورد مشکلات پوستی می توانید از ژل آلوئه ورا و محصولاتی که در ترکیبات آن از آلوئه ورا بکار رفته استفاده نمایید.

 درمان لکه های پوستی با آلوئه ورا :

 شاید از خواص الوئه ورا برای لک صورت نکاتی را شنیده اید و یا با لک های روی پوست صورت خود مواجه می شوید که خیال رفتن ندارند، اصلا نگران نباشید خاصیت روشن کنندگی آلوئه ورا به راحتی به شما کمک می کند که لک های سمج را از بین ببرید و صورتی شفاف و بدون لک داشته باشید.برای حذف لک ها از روی پوست به مدت 1 ماه و روزی 4 بار آلوئه ورا را روی لک های مورد نظر بزنید، تا به راحتی حذف شوند.
 درمان چین و چروک و اسکار پوست با آلوئه ورا :
 امکان دارد روی پوست صورتتان هیچ جوشی وجود نداشته باشد.اما روی صورتتان اسکار مشاهده کنید.هر چند روش های درمانی گران قیمتی برای درمان اسکار وجود دارد، اما شما می توانید در منزلتان و با استفاده از آلوئه ورا با کمترین هزینه اسکار های سمج را مانند لک و جوش های سمج از روی پوستتان حذف کنید.برای درمان اسکار به مدت 2 هفته ابتدا پوست صورتتان را شسته و با یک حوله تمیز خشک کنید،سپس یک لایه نازک از این گیاه را روی نواحی آسیب دیده بمالید و اجازه دهید چند دقیقه روی پوست بماند تا خشک شود.
درمان چین و چروک و خشکی پوست صورت با آلوئه ورا :
خشکی پوست از مهمترین دلایل ایجاد مشکلات بعدی روی پوست صورت می باشد، آلوئه ورا هم قابلیت دوستی و دشمنی با پوست شما را دارد!! تعجب نکنید، اگر به اندازه از آلوئه ورا استفاده کنید موجب رطوبت پوست و در صورت مصرف بیش از حد موجب خشکی پوست می شود و اثر معکوس دارد، پس توصیه می کنم اندازه نگه دار که اندازه نکوست، قرار گرفتن آلوئه ورا در کنار پوست موجب رطوبت و همچنین افزایش کلاژن سازی پوست شده و حالت کشسانی پوست را تقویت می کند و از ایجاد چین و چروک های عمیق روی پوست جلوگیری می کند. در ادامه شما و پوستتان را با طرز تهیه چند نوع ماسک خوشحال می کنم ، با من همراه باشید.

 انواع ماسک مخصوص پوست های جوش دار :
 قبل از آموزش هر ماسکی اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که از دست زدن و جدا کردن ژل آلوئه ورا زجر می کشید و برایتان چندش آور است، توصیه می کنم یکبار زجر این کار را برای خودتان بخرید و یا از یک دوست بخواهید این کار برای شما انجام دهد، و در فریزر نگهداری کنید. تا مدت ها از آلوئه ورا را داشته باشید و برای پوست خود استفاده کنید.
 ماسک عسل، دارچین و آلوئه ورا :
1 قاشق غذاخوری عسل+ 1 قاشق غذاخوری الوئه ورا +4/1 قاشق غذاخوری دارچین را ترکیب کرده و روی پوست به مدت 10 دقیقه بماند، سپس آن را بشویید.
ماسک آبلیمو و آلوئه ورا :
2 قاشق چایخوری آلوئه ورا+4/1 قاشق چایخوری آبلیمو را ترکیب کرده و اجازه دهید 10 دقیق روی پوست بماند سپس صورت را بشویید.
 اسکراب شکر، روغن نارگیل و آلوئه ورا :
 برای از بین بردن سلول های مرده روی پوست می توانید از اسکراب آلوئه ورا استفاده کنید که یک لایه بردار عالی و طبیعی برای پوست محسوب می شود. برای تهیه اسکراب آلوئه ورا 2/1 فنجان روغن نارگیل +2/1 فنجان شکر سفید + 4/1 فنجان آلوئه ورا را ترکیب کرده و به تمام نواحی صورت غیر از اطراف چشم زده و به آرامی  روی پوست صورت ماساژ داده و اجازه دهید 10 دقیقه روی پوست صورت بماند و سپس صورت را بشویید. با این اسکراب پوستی روشن و شفاف خواهید داشت.
 ماسک برای پوست های نیازمند به هیدارته شدن دارند:
در تابستان آب بدن به علت گرما تبخیر می شود و نیاز بدن به آب بیشتر می شود، کم شدن آب بدن روی پوست صورت تاثیر گذاشته و خشک و کدر می شود. و نیاز به هیدراته شدن و آبرسانی دارد، در ادامه شما را با چند نوع ماسک مخصوص پوست های کم آب آشنا می کنم، با من باشید.
 ماسک آبلیمو، خیار و آلوئه ورا :
برای تهیه این ماسک چند تکه خیار+ چند قطره آبلیمو وچند تکه آلوئه ورا را ترکیب کرده و در میکسر ریخته و اجازه دهید تا صاف و یکدست شود، خمیر به دست آمده را روی صورت مالیده و اجازه دهید 20 دقیقه روی پوست صورت بماند،این ماسک یک آبرسان عالی برای هیدراته شدن پوست می باشد.
ماسک آلوئه ورا و ماست :
 برای تهیه این ماسک 1 قاشق غذاخوری ماست +2 قاشق غذاخوری آلوئه ورا را در کاسه ریخته و خوب ترکیب کنید،سپس این ترکیب را روی صورت به مدت 10 دقیقه روی صورت بماند و سپس بشویید.این ترکیب موجب خنک شدن و هیدراته شدن پوست می شود.
درمان مشکلات مو با آلوئه ورا :
 گیاه آلوئه ورا در بین دیگر گیاهان ثابت کرده که یک نیروی طبیعی و قوی برای درمان تمام مشکلات بدن از پوست و مو گرفته تا مشکلات داخلی بدن را دارد.آلوئه ورا برای رشد و تقویت مو و حفظ تارهای مو از مواد شیمیایی بسیار پر کاربرد بوده و آنزیم های موجود در آلوئه ورا موجب رشد مو شده و برای درمان آلوپسی آندروژنیک (طاسی الگوی مردانه) بهترین دارو می باشد، آلوئه ورا موجب بهبود گردش خون شده و از استرس و فشارهای روحی جلوگیری کرده و موجب تقویت و تحریک ریشه های مو می شود.می توانید از ژل آلوئه ورا روی موها به عنوان براق کننده، ماسک مو و همچنین محافظ موها در برابر آسیب ها و آلودگی استفاده نمایید.

 خواص آلوئه ورا برای مو :

آلوئه ورا به علت خاصیت ضد التهابی بیشتر برای درمان آفتاب سوختگی و درمان زخم ها مورد استفاده قرارمی گیرد، اما تحقیقات نشان داده خاصیت مرطوب کنندگی و وجود ویتامین های مغذی، بهترین درمان برای موها به شمار می رود.وجود اسیدهای چرب در آلوئه ورا موجب درمان درماتیت سبورئیک شده و خارش سر را کاهش داده و بهترین درمان برای موهای خشک محسوب می شود.همچنین استفاده از آلوئه ورا موجب تمیز شدن عمقی موهای چرب می شود کاری که شامپوهای قوی با زدن آسیب به موها انجام می دهند، اما آلوئه ورا موهای چرب را بدون هیچ گونه صدمه ای تمیز و درخشان می کند،وجود انواع ویتامین ها و ریز مغذی ها در آلوئه ورا کمک زیادی به گردش سلولی و رشد پیاز مو می کند، همچنین وجود ویتامین های گروه ب و اسید فولیک در این گیاه شگفت انگیز از ریزش مو جلوگیری کرده و برای ترمیم موها و رشد موها بسیار مفید و موثر می باشد.

 روش های استفاده آلوئه ورا برای مو :
زدن ژل آلوئه ورا روی موها بهترین روش استفاده از این گیاه ارزشمند می باشد. شما می توانید این ژل را به راحتی از هر داروخانه ای تهیه کنید و یا از برگ های تازه بریده شده آن استفاده نمایید.مالیدن آلوئه ورا به مو و کف سر و استفاده از ماسک آن موجب نفوذ رطوبت به فولیکول مو شده،موهای آسیب دیده و خشک ترمیم می شود.در ادامه شما و موهایتان را با آموزش چند ماسک مو ذوق زده می کنم با من باشید.
ماسک آب پیاز و آلوئه ورا :
یکی از خواص بی نظیر پیاز خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی آن می باشد که بیشتر کارشناسان سلامت پوست و مو از آن به عنوان داروی ضد عفونت یاد می کنند.شوره سر به علت وجود قارچی به نام مالاسزیا به وجود می آید.که آب پیاز از بین برنده این قارچ می باشد برای درمان شوره سر و براق شدن موها کافیست ماسک آب پیاز و آلوئه ورا را امتحان کنید،
2 قاشق غذاخوری آلوئه ورا+3 قاشق غذاخوری آب پیاز را ترکیب کرده و به مدت 10 دقیقه روی کف سر ماساژ دهید.اجازه دهید این ترکیب 1 ساعت روی موها و کف سرتان باقی بماند، در انتها موهایتان را با شامپو ملایم بشویید.

مضرات آلوئه ورا برای مو :

در زمان استفاده از ژل و اسپری آلوئه ورا روی پوست و مو تعدادی از افراد نگران هستند، دلیل این نگرانی وجود آلرژی و حسااسیت به آلوئه ورا می باشد.افرادی که از کرم هیدروکوتیزون استفاده می کنند باید در زمان استفاده مراقب باشند و از آلوئه ورا به صورت موضعی استفاده نکنند، چون آلوئه ورا موجب جذب دو برابری کورتیزون جذب شده توسط پوست می شود.حتما قبل از استفاده از آلوئه ورا آزمایش انجام دهید،مقداری از آلوئه ورا را در قسمت داخلی مچ دست خود زده و تا 2 ساعت فرصت دهید، اگر پوست واکنش نشان داد، نشان دهنده حساسیت به آلوئه ورا می باشد.از مصرف آن صرفنظر کنید.
نکات مهم در مورد پوست و آلوئه ورا :
در صورتی که از بیماری های پوستی رنج می برید،قبل از استفاده از آلوئه ورا برای انواع لک، جوش و رطوبت رسانی حتما با متخصص پوست مشورت نمایید. در صورتی که پوست شما در زمان استفاده از آلوئه ورا دچار کهیر می شود، از مصرف آن اجتناب کنید و قبل از استفاده آلوئه ورا حتما روی پوست ساعد خود تست کنید.

دیابت و آلوئه ورا :

تحقیقاتی که دانشمندان روی افردی که دیابت نوع دو دارند انجام شده نشان می دهد، افرادی که روزانه 2 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا را مصرف کردند به میزان چشمگیری قند خونشان کاهش پیدا کرده، البته دانشمندان تاکید کردند افرادی که داروهای کاهش گلوکز مصرف می کنند باید در مصرف این گیاه احتیاط کنند، چون مصرف همزمان آلوئه ورا و دارو های کاهش قند خون بسیار خطرناک است و امکان دارد میزان گلوکز را تا حد زیادی و خطرناکی کاهش دهد. مصرف آلوئه ورا در افراد دیابتی تا حد زیادی موجب کاهش هایپر گلیسمی مزمن شده و مشکلات قلب عروقی را از بین می برد. بنابراین می توان آلوئه ورا را در لیست داروهای طبیعی دیابت قرار داد.
مصرف آلوئه ورا در زنان باردار و نوزادان :
 یکی از خواص آلوئه ورا خاصیت قابض بودن این گیاه می باشد و متخصصان توصیه می کنند که زنان باردار به هیچ عنوان در دوران بارداری و شیردهی از آلوئه ورا به عنوان خوراکی استفاده نکنند، مخصوصا در دوران بارداری چون موجب انقباض رحم شده و احتمال سقط جنین تا حد زیادی وجود دارد. مصرف عرق آلوئه ورا برای کودکان زیر 12 سال ممنوع و افراد مبتلا به دردهای شکمی، خونریزی مقعدی و ضعف شدید ممنوع می باشد.

آلوئه ورا و لاغری :

امروز چاقی و اضافه وزن به معضل جهانی تبدیل شده و افراد چاق به دنبال روش های بی خطر و کم عارضه برای کاهش وزن هستند، و گیاهان دارویی در بین تمام روش ها برای لاغری طرفداران زیادی دارد. طبق تحقیقات انجام شده آلوئه ورا تاثیر زیادی در لاغری دارد، از فرآورده های آلوئه ورا برای لاغری می توان استفاده کرد، عرق آلوئه ورا به علت دارا بودن ترکیبات مفید موجب افزایش متابولیسم بدن شده و چربی های ذخیره شده را در بدن می سوزاند و به علت فیبر بالا موجب کاهش اشتها و جلوگیری از پر خوری می شود. برای کاهش وزن توصیه می کنم عرق آلوئه ورا را همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش مصرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.البته دقت داشته باشید در مصرف این عرق گیاهی، زیاده روی نکنید چون امکان آسیب به سلامتی شما وجود دارد. اما چگونه آلوئه ورا می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند در ادامه چند روش برای استفاده از آب آلوئه ورا در کاهش وزن را به شما آموزش می دهم. 

آب آلوئه و را و لاغری :

آلوئه ورا منبع عالی از پلی ساکاریدها و آنتی اکسیدان های قوی می باشد که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از رشد رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کند.و سیستم داخلی بدن را از سموم داخلی تخلیه می کند.گیاه آلوئه ورا تاثیرات مثبتی روی دستگاه گوارش دارد و و مصرف منظم آب آلوئه ورا موجب کاهش مشکلاتی مانند: زخم معده، ریفلاکس اسید معده و تنطیم حرکات روده  شده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن و افزایش متابولیسم می شود. که خود تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد.آلوئه ورا به عنوان یک ملین طبیعی شناخته شده و مصرف روزانه آب آن موجب هضم بهتر و کاهش وزن می شود.
 
چگونه آب آلوئه ورا را برای لاغری مصرف کنیم ؟
توصیه می کنم که روزانه یک قاشق چایخوری آب آلوئه ورا را قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید، دوره مصرف برای کاهش وزن باید دو هفته طول بکشد.هر چند این نوشیدنی کاملا سالم است، اما قبل از مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.در ادامه چند روش برای استفاده از آلوئه ورا وجود دراد که می توانید در کاهش وزنتان از آن استفاده کنید، این روش ها عبارتند از ؛
آب آلوئه ورا ساده :
برگ های تازه آلوئه ورا را برداشته کاملا تمیز کنید و بشویید و در امتداد طول برش دهید تا لبه های تیز و برنده آن جدا شود،لایه رویی را به دقت و با چاقوی نازک و تیز برداشته تا ژل آن در بیاید.ژل را به خوبی در آروده و به تکه های مورد نظر خرد کنید و آبش را بگیرید، این ژل را روزانه به میزان 1 قاشق چایخوری به صورت تازه مصرف نمایید.
ژل آلوئه ورا ساده :
 مطابق روش قبلی ژل آلوئه ورا را از بین محافظ و پوشش آن در بیاورید.و روزانه یک قاشق چایخوری از ژل آلوئه ورا مصرف نمایید، توصیه می کنم ، قبل از ورزش انجام میل کنید تا کاهش وزن خوبی داشته باشید.
 آب آلوئه ورا رقیق شده :
 از دیگر روش های مصرف آلوئه ورا برای کاهش وزن استفاده آن به صورت رقیق شده می باشد.کافیست یک لیوان آب ساده را با 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا ترکیب و میل نمایید.می توانید در صورت تمایل به این لیوان آب چند قطره آب لیموی تازه و عسل اضافه نمایید تا نتیجه بهتری بگیرید. البته می توانید آب لیمو و عسل را به دلخواه اضافه و یا حذف نمایید.
 اسموتی :
 از دیگر روش های عالی برای استفاده از آلوئه ورا تهیه اسموتی با این گیاه شگف انگیز می باشد. اسموتی هایی که با آلوئه ورا تهیه می شوند عبارتند از ؛
اسموتی آلوئه ورا و کلم :
 برای تهیه این اسموتی 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا تازه +4 برگ کلم را خرد کرده و با آلوئه ورا در میکسر ریخته و به این ترکیب کمی آب+ چند تکه میوه خشک + 1 قاشق چایخوری پورد زنجبیل اضافه کرده و روزانه 2 تا 3 بار این اسموتی را میل کنید.
 اسموتی آلوئه ورا و زغال اخته :
نصف فنجان ژل آلوئه ورا + نصف فنجان زغال اخته + 1 قاشق غذاخوری دانه چیا +1 قاشق غذاخوری پودر نارگیل+ 1 فنجان شیر+1 قاشق چایخوری پودر افرا+ چند تکه انبه +یک مشت ریحان را در میسکر ریخته و اجازه دهید حسابی ترکیب شود این مخلوط خامه ای شکل را روزی دوبار میل نمایید.
 اسموتی خیار، میوه ها و آلوئه ورا :
برای تهیه این اسموتی 1 عدد خیار+نصف فنجان انبه+ 2 عدد پرتقال+نصف فنجان اسفناج +1 قاشق غذاخوری آبلیمو+1 قاشق غذاخوری آب نارگیل تازه+نصف قاشق ایخوری پودر اسپیرولینا را در میکسر ریخته و اجازه دهید، به خوبی مخلوط شود.این مایع کرمی و یکدست را روزی 3 بار میل کنید.

چگونه آب آلوئه ورا را بگیریم ؟

 در صورتی که قصد کاهش وزن دارید و دوست دارید که آب آلوئه ورا را به صورت تازه و در منزل تهیه کنید، کافیست برگ های تازه آلوئه ورا را شسته و پوست روی برگ را با چاقوی تیز برداشته و ژل را در بیاورید و به قطعات کوچک خرد کرده و آبش را بگیرید. این عصاره را از صافی رد کرده و در یخچال نگهداری کنید.

 عوارض جانبی آب آلوئه ورا :

آب آلوئه ورا مانند میوه اش یک نوشیدنی فوق العاده شناخته می شود. ولی این نوشیدنی فوق العاده دارای عوارض جانبی می باشد که افراد باید در مصرف آن احتیاط کنند. زیاده روی در مصرف آلوئه ورا موجب اسهال ، التهاب معده و کم آبی بدن می شود و افردای که فشار خون پایین دارند، باید از مصرف آلوئه ورا خودداری کنند، چون موجب افت شدید فشار خون می شود. مصرف آب الوئه ورا در زنان باردار، ماردان شیرده و کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود.از عوارض جانبی این نوشیدنی می توانید به واکنش های آلرژیک، خارش و بثورات جلدی اشاره کرد.
 نکته مهم در زمان خرید آب آلوئه ورا :
طبق تحقیقات انجام شده آب تصفیه شده و رنگ زدایی شده در برابر آلوئه ورا رنگی سالم ترین گزینه می باشد و در هنگام خرید آب آلوئه ورا حتما به برچسب دقت کنید و بطری را خریداری کنید که در آن عبارات؛
ارگانیک، تصفیه شده، رنگ زدایی شده و آزمایش ایمنی درج شده باشد.

طبع آلوئه ورا چیست ؟

 در طب سنتی ایران صبر زرد یا آلوئه ورا دارای طبعی گرم و خشک (صفراوی) و شیرابه آن مصرف طبی دارد، مصلحی که می توانید همزمان با آلوئه ورا استفاده نمایید، در روده کتیرا، در معده و کبد مصطکی و گل سرخ و برای مقعد چرب نمودن موضع با پیه بز یا روغن گل بنفشه می باشد.

آشنایی با فراورده های آلوئه ورا :

اسانس آلوئه ورا :

 عرق الوئه ورا که از برگ های الوئه ورا به روش تقطیر و مانند گلاب به دست می آید.حاوی مواد معدنی و ریز مغذی های مفید برای سلامتی بدن می باشد.عرق آلوئه ورا برای درمان و بهبود مشکلات پوستی، مشکلات گوارشی،بهبود دیابت، درمان مشکلات زنانه،درمان ریفلاکس اسید معده و کاهش فشار خون کاربرد دارد.
 نحوه مصرف عرق آلوئه ورا :
برای مصرف عرق آلوئه ورا نصف استکان را بعد از وعده غذایی و یا صبح ها ناشتا میل نمایید تا فواید آن را چشم خود ببینید.البته از عرق آلوئه ورا به صورت موضعی برای درمان مشکلات پوستی می توان استفاده کرد. عرق آلوئه ورا سرشار از انواع ویتامین های گروه ب، نیاسین، فولیک اسید،آهن، پتاسیم، منگنز،سدیم، روی، کروم و مس می باشد که همگی برای سلامت بدن مفید و ضروری هستند. تمام خواص و مزایای عرق آلوئه ورا دقیقا شبیه به ژل و آب آن می باشد و برای تندرستی و سلامتی بدن مفید و موثر می باشد.
خواص روغن آلوئه ورا :
 روغن آلوئه ورا روغن خالص از گیاه آلوئه ورا نیست و برای استخراج روغن ، ژل این ماده را با هر روغنی که ترکیب کنند، خاصیت آلوئه ورا را تقویت و روغن آلوئه ورا به دست می آید.معمولا برای معطر شدن روغن آلوئه ورا آن را با روغن های گیاهی مانند : نعناع، اسطوخودوس، گل رز و روغن نارگیل ترکیب می کنند. روغن آلوئه ورا بی خطر و به افرادی که قصد مصرف خوراکی آن را دارند، توصیه می شود آن را با روغن آفتاب گردان مصرف کنند.
 ترکیبات روغن آلوئه ورا :
 روغن آلوئه ورا حاوی 20 نوع اسید آمینه ، مواد معدنی مانند، پتاسیم، کلسیم، مس ، منیزیم و آنتراکونون ها، اسید سینامیک استر ، آلوئین، امودین، ترکیبات چرب، اسید گاما لینولئیک و ویتامین های گروه ب می باشد.
 خواص روغن آلوئه ورا :
 از روغن آلوئه ورا به عنوان دفع کننده حشرات و در صورتی که با روغن زیتون ترکیب شود، در درمان نیش حشرات، بیماری های انگلی، مالاریا، ضد آکنه، ترمیم سریع بافت مناطق آسیب دیده،تقویت و رشد ریشه مو، کاهش التهاب، حفظ تعادل و جوانسازی پوست سر، درمان شوره، مرطوب کردن پوست، ضد پیری و چین و چروک،ترمیم ترک های ناشی از بارداری و چاقی،تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل قند و کلسترول خون،درمان عفونت قارچی، آروماتراپی ، درمان تبخال تناسلی،درمان خشکی پوست و مو و به عنوان خوشبو کننده عرق قابل استفاده می باشد.
 عوارض روغن آلوئه ورا :
معمولا روغن آلوئه ورا غیر آلرژیک می باشد، اما امکان دارد بعضی از افراد عوارضی را تجربه کنند، که عبارتند از؛
مصرف روغن آلوئه ورا در موارد خاص موجب سوزش و قرمزی، بثورات جلدی و در صورت مصرف خوراکی موجب کم آبی بدن و استفراغ می شود.
طرز تهیه مربا آلوئه ورا :
 از آلوئه ورا به روش های مختلفی استفاده می شود یکی از این روش ها مربا آلوئه ورا می باشد، برای تهیه مربای آلوئه ورا به 
آلوئه ورا تازه خرد شده :1 کیلو
شکر : 1 کیلو
آب :700 گرم 
اسانس آلوئه ورا :2 قطره 
آبیلمو تازه : 1 قاشق غذاخوری نیاز داریم، اما طرز تهیه مربا

 طرز تهیه مربا آلوئه ورا :
 در اولین مرحله برگ های مورد نظر آلوئه ورا را شسته و تمیز کنید و با چاقوی تیز و تمیز پوست گرفته و ژل وسط را بیرون آورده و به صورت نگینی خرد و یا قالب بزنید.و در فریزر به مدت 2 ساعت قرار دهید، سپس از فریزر بیرون آورده در ظرف بزرگی ریخته و با شکر ترکیب کنید و اجازه دهید در دمای محیط به مدت 3 ساعت قرار بگیرد و با شکر ترکیب شود.ظرف حاوی مواد را روی حرارت گذاشته تا جوش بیاید، بعد از جوش آمدن حرارت را کم کنید و درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید مربا به مدت 40 دقیقه با حرارت خیلی کم بجوشد،وقتی شهد به قوام رسید آبلیمو و اسانس را اضافه کرده و از روی حرارت بردارید و بعد از خنک شدن در شیشه ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه دمنوش آلوئه ورا :

 دمنوش آلوئه ورا به دو روش سرد و گرم تهیه می شود. در ادامه به دو روش سرد و گرم دمنوش آلوئه ورا را آموزش می دهم ،همراه من باشید.
 دمنوش آلوئه ورا و عسل :
اگر علاقه دارید یک معجزه شگفت انگیز در زندگی خود داتشه باشید، می توانید دمنوش آلوئه ورا در برنامه روزانه خود بگنجانید،از این دمنوش در زمستان به صورت داغ و در تابستان به صورت خنک استفاده نمایید.از چای و دمنوش آلوئه ورا به هیچ عنوان زنان باردار و کودکان نباید میل نمایند. چون موجب گرفتگی روده و اسهال شده و در زنان باردار موجب سقط جنین می شود.برای تهیه دمنوش آلوئه ورا و عسل به :
آب : 1 فنجان
چای کیسه ای دلخواه :1 عدد
ژل آلوئه ورا :1 قاشق چایخوری
عسل :1 قاشق چایخوری
نیاز دارید و اما طرز تهیه دمنوش آلوئه ورا 
 طرز تهیه دمنوش آلوئه ورا :
 برای تهیه و آماده سازی دمنوش آلوئه ورا توصیه می کنم از چای بدون کافئین مانند چای سبز استفاده کنید. می توانید از چای کیسه ای سبز استفاده کنید و به مدت 2 دقیقه در لیوان آب جوش قرار داده، سپس 1 قاشق آلوئه ورا را به چای دم کشیده اضافه نمایید و کمی که از حرارت آب افتاد عسل را اضافه نمایید و هم بزنید و میل نمایید. مبتلایان به دیابت می توانند عسل را حذف کنند و یا برای خوش طعم تر شدن دمنوش به آن چند قطره آبلیمو تازه اضافه نمایند.
 طرز تهیه دمنوش به روش سرد :
اگر در روزهای گرم و داغ تابستان هوس یک نوشیدنی سرد و گوارا کرده اید، پیشنهاد ما دمنوش آلوئه ورا می باشد.می توانید این نوشیدنی گوارار را در صبح میل نمایید تا بدنتان شاداب و سرزنده باشد. موادی که برای تهیه نوشیدنی آلوئه ورا نیاز دارید عبارتند از ؛
ژل آلوئه ورا :نصف فنجان
آب نارگیل تازه : نصف فنجان
چای سبز دم کرده: نصف فنجان 
آب پرتقال  : نصف فنجان
عسل : 2 قاشق غذاخوری 
آبلیمو تازه : نصف فنجان
تکه های یخ : به دلخواه
 طرز تهیه نوشیدنی آلوئه ورا :
در ابتدا ژل آلوئه ورا را در مخلوط کن ریخته و چای دم کشیده ، آب پرتقال،آب نارگیل، آبلیمو و عسل را به مواد اضافه کرده و اجازه دهید 2 دقیقه حسابی با هم مخلوط و ترکیب شوند. سپس در لیوان ریخته و تکه های یخ را به آن اضافه و از نوشیدنی خود لذت ببرید.

  فواید دمنوش برای بدن :
 مصرف دمنوش چه به صورت گرم و سرد موجب تقویت ایمنی بدن، بهبود هضم،درمان یبوست، حذف انگل ها، دفع سموم، کاهش سطح کلسترول،افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن،کاهش قند خون و بهبود پوست و مو می شود.

مزایای مصرف آب آلوئه ورا :

 آب آلوئه ورا موجب قلیایی شدن بدن شده و از بدن محافظت می کند، نوشیدن آب آلوئه ورا موجب جلوگیری از کم آبی در بدن شده و مواد مغذی را به بدن می رساند، از طریق سم زدایی به پاکسازی کبد و دستگاه گوارش کمک زیادی کرده و سوزش سر دل را به سرعت از بین می برد.نوشیدن آب آلوئه را بعد از انجام حرکات سنگین ورزشی حال شما را خوب می کند. عملکرد کبد را بهبود بخشیده و با نوشیدن آب آلوئه ورا پوستی روشن خواهید داشت، یبوست را از بین برده و با نوشیدن آب الوئه ورا انواع ویتامین ها و ریز مغذی ها را دریافت خواهید کرد.
 دوزهای توصیه شده در مصرف آلوئه ورا :
 طبق تحقیقات منتشر شده از سازمان جهانی غذا و دارو برای مصرف آلوئه ورا در انواع بیماری ها دوزهایی مشخص شده تا از عوارض جانبی پیشگیری شود، در صورت بروز هر گونه عوارض با پزشک خود مشورت کنید.اما دوزهای توصیه شده عبارتند از ؛
درمان یبوست : 100 تا 200 میلی گرم  در روز
بهبود پسوریازیس، زخم ها و عفونت های پوستی :3 بار در روز کرم 5%
بیماری های لثه و دندان : 24 هفته استفاده از نخ دندان حاوی آلوئه ورا 
کلسترول بالا : کپسول 200 میلی گرم آلوئه ورا 2 بار در روز به مدت 2 ماه 
التهاب روده : 100 میلی گرم الوئه ورا در روز به مدت 1 ماه
درمان سوختگی های پوستی : استفاده از ژل 97% روی محل سوخته مالیده شود تا سوختگی به طور کامل درمان شود.

تداخل داروها با آلوئه ورا :
 همانطور که بارها اشاره شده مصرف همزمان داروهای شیمیایی و گیاهان دارویی می تواند موجب تداخل دارویی شده و عوارضی را به دنبال دارد.مصرف آلوئه ورا همزمان با داروهای کاهش قند خون، داروهای قلبی، عروقی،دراوهای ضد لخته شدن خون، داروهای ادرار آور،وارفارین، کمادین، سووفلوران، داروی دیگوکسن و کاهش دهنده پتاسیم موجب ایجاد عوارض دارویی می شود.

 کاشت و برداشت آلوئه ورا :

 در بیشتر نقاط جهان آلوئه ورا قابل رشد و پرورش می باشد، این گیاه خارق العاده بیشتر در مناطق کم آب ، سنگلاخ به عنوان گیاهی زینتی و دارویی کشت می شود. آلوئه ورا نیاز به آب کمی دارد و به خوبی شرایط خشکی و کم آبی را تحمل می کند. اما در برابر برف، یخبندان و سرما بسیار کم طاقت و ضعیف می باشد.این گیاه در برابر آفت های مانند شپشک آردی، کنه، شته و تار عنکبوتی مقاوم  و برای رشد به نور زیادی احتیاج دارد، با این حال در سایه هم به رشد خود ادامه می دهد و با سایه سازگار است.به همین دلیل شما می توانید گیاه آلوئه را در آپارتمان و تراس و حیاط منزلتان پرورش دهید. 
 دمای مناسب آلوئه ورا :
 همانطور که گفته شد آلوئه ورا بومی مناطق گرمسیری و خشک می باشد و بهترین دما برای نگهداری آلوئه ورا دمایی بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد.اگر علاقه دارید آلوئه ورا را در منزل و آپارتمان نگهداری کنید، حتما به دمای منزلتان دقت داشته باشید، اما اگر منطقه شما روزهای گرم و شب های سردی دارد، از کاشت آن صرفنظر کنید.سعی کنید روزانه درساعات اولیه روز گلدان آلوئه ورا را بیرون از محیط منزل برده و اجازه دهید نور مستقیم خورشید را دریافت کند.
  آبیاری آلوئه ورا :
 گیاه آلوئه ورا در برابر خشکی مقاوم و سازگار می باشد، گلدان های این گیاه را هر 14 روز یکبار آبیاری کنید.میزان آبدهی باید به طوری باشد که آب از زهکش گلدان خارج نشود.در صورتی که آب اضافی در زیر گلدان جمع شد حتما آن را تخلیه کنید،چون آب اضافی موجب فساد ریشه می شود.در زمستان این گیاه به آب کمتری نیاز دارد و به خواب می رود، در زمستان ماهی یک بار گلدان را آبیاری کنید.
برداشت گیاه آلوئه ورا :
گیاه آلوئه ورا قابلیت برداشت در چهار فصل سال را دارد.اولین برداشت بعد از کاشت اولیه 6 ماه و در نوبت های بعدی هر 3 ماه یکبار می توان برگ هایی را که طولی بین 20 تا 25 سانتی متر دارند برداشت کرد.
 تکثیر گیاه آلوئه ورا :
گیاه آلوئه ورا به 4 روش قابل پرورش و تکثیر می باشد، بذر، قلمه، بافت و پاجوش می باشد. و مناسب ترین روش استفاده از روش پاجوش است. برای تکثیر این گیاه باید از پاجوش های این گیاه که هر 6 ماه یکبار در کنار ریشه نمایان می شود استفاده نمایید. پاجوش ها را به آرامی از کنار ریشه جدا کرده و در گلدان سفالی که خاک آن پرولیت و گیاهی می باشد گذاشته بعد از 2 هفته مشاهده می کنید، ریشه ها رشد کرده و شما یک گیاه آلوئه ورا جدیدی دارید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید