خرداد
خواص آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا


زمان مطالعه : 4 دقیقه

بارها و بارها در تمام محصولات بهداشتی، انواع شربت ها و خوراکی ها نام گیاه آلوئه ورا را به چشمتان خودره، و هر طرف که سرتان را می چرخانید، امکان ندارد نام آلوئه ورا به چشمتان نخورد، این گیاه شگفت انگیز افسانه های زیادی را به خود اختصاص داده به گونه ای که عده ای اعتقاد دارند، اگر فردی 90% سوختگی داشته باشد، با آلوئه ورا نجات پیدا می کند!! آیا این حرف برای شما در دنیای مدرنیته و پیشرفته از نظر علمی باور باور کردنی است؟

آلوئه ورا چیست ؟

آلوئه ورا گیاهی از خانواده زنبق، تیره سریشیان و راسته مارچوبه سانان و شباهت زیادی به کاکتوس دارد .در جهان 240 گونه آلوئه ورا وجود دارد که 4 نمونه آن دارای ارزش غذایی و گونه باربادنسیس در جهان گونه معروف و شناخته شده ای می باشد. آلوئه ورا یک گیاه دائمی با ارتفاع حدود 2 متر با  برگ های گوشتی و آبدار با لبه های دندانه دار سفید به رنگ سبز تا خاکستری و گل هایی به رنگ زرد و نارنجی که در تابستان می روید و به علت فتوسنتز از تبخیر آب جلوگیری می کند. بومی مناطق آفریقای شمالی می باشد که در جزاریر قناری، کیپ ورد، هند، ایران، آمریکای مرکزی، نیمه جنوبی شبه جزیره عربستان ،یونان و مصر کشت می شود. در آفریقا این گیاه به نام صبر زرد،گیاه دارویی،گیاه جاودانگی، گیاه ملکه، صبر سقوطری، چادروا، چادرورار،الوا، صباره، بارباد، ایلوا، مقر، خزانه، ازوال، صبر، صبر کموار، آلوئه هندی، صبارا، برمس، سولع، مقرار صعدنا، کوراسائو و ازواد زرد معروف و در فارسی به معنای ماده تلخ درخشان، شب یار،شاخ بزی ،در عربی آلوئه شناخته می شود.البته در ایران نیز به نام صبر، صبر زرد و شاخ بزی در بیشتر مناطق ایران نامگذاری شده.آلوئه ورا در مناطق گرمسیری، بیابان ها و مناطق گرم و خشک به خوبی رشد می کند.به طوری که در بعضی مناطق به زنبق بیابان معروف شده.خواص آلوئه ورا به حدی زیاد می باشد که در کشورهای کارائیب در جعبه کمک های اولیه قرار دارد. تاریخچه مصرف آلوئه ورا به 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این گیاه آنقدر ارزشمند و دارای خواص می باشد که در طب سنتی هند، روم،آفریقا، مایایی،آیورودا،چین و حتی سرخپوستان آمریکا از آن استفاده و آن را مقدس می دانند. در بعضی از مناطق مسلمانان بعد از بازگشت از سفر حج برگ های آن را در سردرب منازلشان آویزان می کردند.در ابتدا  مردم ایران، هند و یونان باستان از این گیاه استفاده می کردند اما در حال حاضر استفاده آن در سراسر جهان متدوال شده و در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی، غذایی، لوسیون ها،نوشیدنی ها،کرم ها، پمادها و ژل آن به عنوان پماد سوختگی به وفور استفاده می شود.

 مواد موجود در آلوئه ورا :

 برگ های آلوئه ورا حاوی مواد شیمیایی از جمله انتهرن ها،آنتراکینون ها، امودین، لکتین، هیدروکسی آنتراسن،رزین،گلوکز، آمیلاز، کاتالاز، اکسیداز، ویتامین های گروه ب،اسید فولیک، مس، روی، کروم، سدیم، کلسیم ، منیزیم، مواد معدنی،آلوئنین، ایزوباربالوئین،فامودین و مقداری صمغ می باشد.

انواع آلوئه ورا :

گیاه آلوئه ورا از کودکی در بیشترخانه ها مورد استفاده قرار می گرفته و یک دهه می شود که میزان استفاده آن بیشتر به چشم می آید.از ژل آلوئه ورا برای درمان بیماری های زیادی مخصوصا مشکلات پوستی استفاده می شود،آلوئه ورا دارای تنوع بالایی در گونه می باشد، اما معروف ترین نوع آن گونه باربادنسیس میلر می باشد که برای بهبود عملکرد داخلی بدن در بیشتر محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل های غذایی استفاده می شود. در حال حاضر گونه های متنوعی از آلوئه ورا وجود دارد که تعدادی از آنها بسیار نادر و یافتن آن مشکل است. بیشتر نژادهای آلوئه ورا بومی آمریکا و آفریقا و مقاومت بالایی نسبت به خشکی و گرما دارند، در ادامه به بررسی انواع آلوئه ورا می پردازیم،
آلوئه ورا باربادنسیس میلر؛ به صورت خوراکی، غیر خوراکی و استعمال خارجی مورد استفاده قرار می گیرد و نوع غنی از آلوئه ورا می باشد و در گلخانه ها قابل پرورش می باشد.
 آلوئه وراسینکاتانا؛ این گونه بدون ساقه و دارای 16 تا 20 برگ با گل هایی که ماندگار ی آن در فصل زمستان و بومی کشور سودان می باشد.
آلوئه ورا سنگی با آلوئه ورا پتریکولا ؛این گونه بیشتر در مناطق صخره ای و سنگی رشد می کند، دارای گل های نارنجی،قرمز و زرد خوشرنگ و برای ترمیم جای سوختگی عملکرد عالی دارد.
آلوئه فروکس(آلوئه تلخ )؛ این نوع گیاه از گونه فروکس که به آلوئه تلخ معروف بومی کشور آفریقا و برخلاف دیگر گونه ها به صورت درختچه با تنه چوبی می روید.این گونه دارای شیره تلخ و برای بازسازی بافت پوست کاربرد زیادی دارد.
آلوئه مارپیچی (آلوئه پولیفیلا )؛ این گونه از آلوئه ورا بیشتر به صورت گیاه تزیینی در گلدان و باغچه استفاده می شود و از گونه های روبه انقراض با برگ های نوک تیز مارپیچی می باشد که هنوز هم از ژل آن در ساخت محصولات آرایشی استفاده می شود.
آلوئه پلیکاتلیس؛ این گونه از آلوئه ورا مانند آلوئه مارپیچی کمیاب و در حال انقراض می باشد، برگ های بزرگ و بادبزن شکل با لکه های قرمز این گونه خاص و منحصر به فرد بیشتر زنبورها و پرندگان را جذب خود می کند.این گونه از آلوئه ورا بیشتر جنبه تزیینی دارد.
آلوئه ورا عربی؛ این گونه از آلوئه ورا در کنار باغ ها به صورت بوته ای می روید، دارای برگ های بلند به رنگ سبز مایل به آبی با حاشیه قرمز و نسبت به خشکی بسیار مقاوم است.
آلوئه ورا نژاد؛ این گونه از آلوئه ورا که بسیار حساس و احساساتی می باشد، با برگ هایی به رنگ سبز می باشد، اما اگر به آن استرس وارد شود یا شرایط نامناسبی داشته باشد، به نشانه اعتراض برگ هایش را به رنگ قرمز تغییر می دهد.خاصیت درمانی این گونه از نظر علمی اثبات نشده، اما عده ای معتقدند ژل غلیظ و تلخ این گونه برای درمان بریدگی و سوختگی عملکرد عالی دارد.
آلوئه برومای (آلوئه ماری)؛ این گونه از آلوئه ورا، بومی آفریقای جنوبی به علت شباهت زیادش به نژاد باربانسیس میلر خاصیت دارویی دارد، اما چون برگ های گوشتی ندارد، بیشتر کشاورزان به علت عدم صرفه اقتصادی آن را کشت نمی کنند و صرفا جنبه تزیینی دارد.
آلوئه آکولئاتا ؛این گونه بومی آفریقا مخصوصا آفریقای جنوبی و دارای ارزش بالایی می باشد به حدی که روی سکه های این کشور تصویر این گونه ضرب می شود.این گونه در ماه های آگوست و اکتبر گل هایی به رنگ زرد نارنجی دارد.
آلوئه کامرونی؛ این گونه که دقیقا رنگش قرمز (شبیه به لبو)  برای تسکین زخم و آفتاب سوختگی کاربرد دارد و در آزمایشات انجام شده روی این گونه برای بهبود سلول های سرطان معده و روده مفید و موثر می باشد.

روش تشخیص آلوئه ورا خوراکی از غیر خوراکی :

طبق تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه های معتبر ژل شفاف آلوئه ورا نژاد باربادنسیس میلر کاملا خوراکی و هیچگونه خطر و عارضه ای ندارد.اما آیا تمام گونه های آلوئه ورا خوراکی و غیر سمی هستند، در اینجا می خواهم تفاوت دو گونه خوراکی و غیر خوراکی و نشانه های آلوئه ورا سمی را برایتان بگویم، همراهم باشید.
آلوئه ورا خوراکی :
گونه خوراکی آلوئه ورا دارای برگ هایی به رنگ سبز و پهن و گل هایی به رنگ زرد دارد. معمولا برگ های درمانی و خوراکی آلوئه ورا ضخیم و دارای تیغ و گل هایی به رنگ زرد می باشد.گونه های خوراکی شبیه به گل رز و به حالت کروی رشد می کند.
آلوئه ورا غیر خوراکی :
گونه غیر خوراکی آلوئه ورا که بیشتر جنبه تزیینی دارد.دارای برگ های نازک و خال خالی به رنگ نارنجی ،زرد و سفید نمایان می شود. این گونه در 4 سال بعد از کشت در فصل بهار و تابستان گل هایی به رنگ نارنجی و برگ هایی با ضخامت کم و باریکی نسبت به گونه خوراکی می دهد.
آلوئه ورا سمی :
گونه هایی از آلوئه ورا که دارای برگ های نازک غیر گوشتی با دانه های سفید و گل های نارنجی هستند، موجب ایجاد حساسیت پوستی و مسمومیت غذایی می شود.در ژل داخل آلوئه ماده ای به نام ساپونین وجود دارد،که در صورت مصرف آن توسط سگ قند موجود در جریان خون بدن سگ آسیب شدیدی دیده  و به سیستم داخل صدمه زده و موجب گرفتن عضلات، تهوع، استفراغ و در نهایت موجب کم آبی بدن سگ شده و در صورتی که فورا درمان نشود موجب مرگ سگ می شود. قسمت سمی در آلوئه ورا بین پوست و ژل شفاف مایع زرد رنگی وجود دارد که به لاتکس آلوئه شناخته شده و در افراد مسن می توان منجر به درماتیت تماسی و در صورت مصرف بیش از حد منجر به تپش قلب و مشکلات کلیوی شود.

 طرز تهیه ژل آلوئه ورا نحوه نگهداری آن :

 ژل آلوئه ورا دارای خواص بی نظیری برای بدن از جمله پوست می باشد. برای استفاده آسان از ژل آلوئه ورا شما به :
برگ آلوئه ورا :1 عدد
آب :1 لیوان 
چاقو، تخته برش ، قاشق و مخلوط کن نیاز دارید.
 طرز تهیه ژل آلوئه ورا :
 برای تهیه ژل آلوئه ورا در مرحله اول برگ آلوئه را تمیز کرده و انتهای آن که به رنگ زرد می باشد را جدا کرده، با چاقو به آرامی پوست آن را گرفته ،سپس به کمک قاشق ژل را جدا کرده و در مخلوک کن ریخته و آب را به آن اضافه و اجازه دهید به مدت 30 ثانیه در مخلوط کن با آب حسابی مخلوط شود.ژل یکدست شده را در شیشه درب دار ریخته و در یخچال نگهداری  و به صورت کرم  از آن استفاده نمایید.البته می توانید از دستگاه مخلوط کن استفاده نکنید و ژل را به با قاشق در آورده و هر دفعه که نیاز داشتید تکه از آن را جدا کرده و روی پوستتان بمالید.

آشنایای با خواص آلوئه ورا :

آلوئه ورا این گیاه بی نظیر دارای خواص خاص و منحصر به فردی برای بدن می باشد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم، با ما همراه باشید.
درمان مشکلات معده و گوارش با آلوئه ورا :
آلوئه ورا حاوی 3 نوع اسید چرب با خاصیت ضد التهابی می باشد که برای روده بزرگ، روده کوچک و معده مفید و یک ملین شناخته شده در بین گیاهان دارویی می باشد. که قادر به درمان یبوست می باشد. البته افرادی که مبتلا به کولیت یا هموروئید هستند باید از مصرف خوراکی این گیاه پرهیز کنند، چون موجب ایجاد دردهای شکمی و اسهال می شود. وجود ترکیبات ضد یبوست و ضد التهابی موجود در آلوئه ورا به هضم غذا و گوارش کمک کرده و مصرف آب آلوئه ورا موجب کاهش تشکیل مخمرها، تنظیم اسیدها، تنظیم حرکات روده ای، تقویت حرکات روده ،تقویت باکتری های مفید در معده شده و در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر با مصرف آب آلوئه ورا موجب کاهش این درد،نفخ شکم شده آلوئه ورا با خاصیت ضد میکروبی و تسکین دهندگی موجب کاهش دردهای زخم معده شده و به ترمیم سلول های پوششی معده کمک زیادی کرده و آنزیم های موجود در آلوئه ورا موجب تجزیه چربی و قند در بدن شده و افرادی که دارای مشکل گوارشی هستند، بهترین درمان است.
 سم زدایی بدن با آلوئه ورا :
 مصرف آلوئه ورا به صورت خوراکی و نوشیدنی موجب سم زدایی بدن می شود. سیستم گوارش و گردش خون را تمیز کرده و دفع می کند، خاصیت سم زدایی آلوئه ورا موجب حذف اثرات جانبی کشیدن سیگار و مصرف قلیان، داروهای شیمایی و سموم باقی مانده روی میوه ها می شود. سرعت گردش خون با مصرف آلوئه ورا افزایش پیدا کرده و در زمان خون رسانی سلول ها به صورت ماهرانه ای غنی از اکسیژن می شود.
 تقویت سیستم ایمنی بدن با آلوئه ورا :
خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی آلوئه ورا موجب تقویت سلول های جوان سیستم ایمنی بدن شده و قدرت ایمنی بدن را بالا برده و موجب حیات سلول ها و در نهایت موجب نرمال شدن متابولیسم بدن می شود.
 مهار رشد سلول های سرطانی :
 گیاه آلوئه ورا در بعضی از ماکروفاژها موثر و به میزان زیادی اکسید نیتریک تولید می کند، این ماده نقش عالی درایمن سازی بدن در برابر تومورها را دارد.اما توصیه می شود قبل از درمان هر نوع تومور و سرطان حتما با پزشک مشاوره ای داشته باشید.
  کاهش عوارض رادیو تراپی با آلوئه ورا :
بیشترمبتلایان به سرطان تجربه عوارض ناشی از پرتو درمانی را تجربه می کنند. اما استفاده از ژل آلوئه ورا به صورت موضعی موجب تسکین ناحیه تابش شده و در صورتی که در این مواقع شربت آلوئه ورا مصرف کنند، در معالجه سوختگی های تابشی تاثیر زیادی دارد.
 افزایش انرژی بدن با آلوئه ورا :
مصرف مداوم ژل آلوئه ورا به صورت خوراکی موجب تنظیم دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا می شود. این موضوع موجب احساس سلامتی و تندرستی شده و سطح انرژی در بدن افزایش پیدا می کند. سرعت نفوذ ژل آلوئه در بدن از آب بیشتر و هیچ آسیبی به فیزیولوژی بدن نمی زند بلکه آن را متعادل می کند.
 کاهش درد آرتروز با آلوئه ورا :
 دردهای ناشی از تورم آرتریت بسیار سخت و عذاب آور می باشد، اما با مصرف و نوشیدن آب آلوئه ورا، قرص و کپسول و مصرف موضعی موجب کاهش سریع درد شده و تورم و التهاب از بین می رود.
 درمان و کنترل پارکینسون با آلوئه ورا :
 از جمله بیماری هایی که سالمندان را هدف قرار داده و موجب ضعف عضلات و ایجاد مشکلات گوناگون می شود،بیماری پارکینسون است. طبق تحقیقات دانشمندان گیاه آلوئه ورا در درمان پارکینسون بسیار موثر و موجب تقویت عضلات و ماهیچه ها می شود.
 ترک اعتیاد با آلوئه ورا :
اصلا با خواندن این تیتر تعجب نکنید،آلوئه ورا حاوی اسید سالیسیلیک می باشد که موجب کاهش دردهای ترک اعتیاد شده و سموم بدن را دفع و از افسردگی بعد از ترک اعتیاد جلوگیری می کند.
درمان استرس با آلوئه ورا :
آلوئه ورا قادر به احیاء و حیات سلول ها می باشد و خاصیت تنظیم و کنترل روی بدن را دارد و به سیستم بدن کمک می کند تا در موقعیت های بحرانی و استرس زا تعادل خود را حفظ می کند.
درمان مشکلات قاعدگی با آلوئه ورا :
برای دردهای دوران قاعدگی نوشیدن عصاره آلوئه ورا و آب آن محرک عالی برای رحم می باشد.و دردها و انقباضات رحمی را تا حد زیادی کاهش می دهد.
کاهش حالت تهوع و استفراغ:
حالت تهوع به علت اختلالات معده و دستگاه گوارش بروز می کند. مصرف آلوئه ورا موجب کاهش ویروس آلوده غذایی شده و احساس ناخوشایند تهوع را از بین می برد.
 درمان بیماری های مری :
از مهمترین بیماریهای دستگاه گوارش می توان به رفلاکس اسید و بیماری مری اشاره کرد،مصرف ژل آلوئه ورا و آب طبیعی آن از برگشت اسید مری جلوگیری کرده و سوزش سردل، سرفه های خشک ، خونریزی و زخم مری که ناشی از برگشت محتویات معده را از بین می برد.
کاهش کلسترول و بیماری های قلبی عروقی :
مصرف ژل آلوئه ورا موجب افزایش کیفیت خون و همچنین افزایش گردش خون شده و موجب کاهش تری گلیسیرید و کلسترول خون شده و به تقویت اکسیژن در زمان خونرسانی کمک شایانی کرده و موجب کاهش بیماری های قلبی عروقی می شود.
درمان بیماری های دهان و دندان با آلوئه ورا :
 نکته جالبی که می توان در مورد خواص آلوئه ورا به آن اشاره کرد، درمان مشکلات دهان و دندان و لثه می باشد. برای درمان مشکلات دهان و دندان کافیست پودر آلوئه ورا را روی مسواک گذاشته و طبق روتین گذشته دندان ها را مسواک کنید. پودر آلوئه ورا موجب کاهش دردها، عفونت ها و کبودی در دهان و لثه می شود. برای حفظ سلامت دهان و دندان و مخاط های دهان می توانید مقداری آب آلوئه ورا را در دهان خود قرقره نمایید.
درمان سنگ کلیه با آلوئه ورا :
مصرف مداوم آلوئه ورا موجب دفع سنگ کلیه و خرد کردن سنگ ها به اندازه های کوچکتر می شود.شما می توانید با مصرف مداوم آلوئه ورا از کلیه ها و بافت آن مراقبت و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنید.
 عمر مفید و حفظ طراوت مواد غذایی با آلوئه ورا :
از جمله خواصی که در آلوئه ورا وجود دارد و می توان به آن اشاره کرد، حفظ طراوت و عمر مفید مواد غذایی می باشد، شما می توانید با غوطه ور کردن مواد غذایی در ژل آلوئه ورا عمر مفید محصولات غذای و میوه ها را افزایش دهید.
 درمان بیماری ایدز با آلوئه ورا :
 طبق تحقیقات دانشمندان مانوز استیله یک ترکیب ضد ویروسی می باشد،که نقطه مرکزی ویروس را مورد حمله قرار داده و از بین می برد، با تحقیقات انجام شده مشخص شد که آلوئه ورا حاوی مقادیر زیادی مانوز استیله می باشد که در درمان بیماری ایدز و همچنین به عنوان یک ضد ویروس کاربرد دارد. افراد برای مبارزه با ویروس ایدز و یا درمان آن روزانه به 1600 میلی گرم مانو استیله نیاز دارند که برابر با 1 لیتر عصاره آلوئه ورا می باشد که به صورت های متفاوتی می توانند مصرف کنند.
 درمان بواسیر با آلوئه ورا :
آنتراکوئین موجود در آلوئه ورا موجب شده تا طبیبان قدیمی در طب سنتی از آن برای درمان بواسیر استفاده نمایند.این ماده موجب بهبود علائم در افراد مبتلا به بواسیر می شود.
 درمان آسم و مشکلات تنفسی با آلوئه ورا :
از سخت ترین مشکلات در فصل زمستان می توان به سرماخودرگی و مشکلات تنفسی اشاره کرد، برای درمان این مشکلات بخور گیاه آلوئه ورا و استنشاق بخار آب آلوئه ورا موجب راحت تر شدن تنفس در افراد مبتلا به آسم و مشکلات تنفسی شده و موجب کاهش دردهای سینوزیتی می شود.
 درمان چشم و گوش درد با آلوئه ورا :
از بدترین دردها که گاهی بی موقع به سراغمان می آید. گوش درد می باشد.و آنقدر این درد گسترش دارد که امکان دارد تا چشم ها سرایت کند، کافیست چند قطره از شیرابه آلوئه ورا را در گوش ریخته به سرعت درد گوش تسکین پیدا می کند، برای درمان درد شم نیز می توانید شیرابه آلوئه ورا را با کمی آب رقیق کرده و در چشم بریزید، این کار موجب تسکین درد چشم می شود.
 درمان واریس  و تورم با آلوئه ورا :
به غیر از داروهای شیمایی که برای درمان دردهای ناشی از آرتریت، کوفتگی،کشیدگی ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، واریس والتهابی می توان ازآلوئه ورا کمک گرفت،آلوئه ورا حاوی مقادیر زیادی ذگلیکوپروتئین می باشد که از تورم و درد جلوگیری کرده و آنزیم کربوکسی پپتیدازی موجود در آلوئه ورا موجب التیام دردها مخصوصا درد مفاصل می شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ارمغان کاشان

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ