فروردین
سیر تا پیاز خواص دارویی انواع باقلا برای همه

سیر تا پیاز خواص دارویی انواع باقلا برای همه


زمان مطالعه : 4 دقیقه

خواص دارویی انواع باقلا

باقلا یکی از گیاهانی که جزء حبوبات محسوب و دارای فواید بسیاری زیادی است .در طبخ انواع غذاها و کوکوها و یا به طور ساده مورد استفاده قرار می گیرد، البته هستند تعدادی از افراد که عقیده دارند مصرف باقلا موجب کم خونی می شود. و تعداد زیاید از افراد بر این موضوع پافشاری می کنند که باقلا برای سلامتی مفید است و نظرات ضد و نقیضی بیان می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد خواص دارویی انواع باقلا نکات جذابی را بیان کنیم، خالی از لطف نیست ، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

باقلا چیست ؟

باقلا یک گیاه یک ساله از گونه باقلاییان (بقولات ) دو لپه با برگ های تخم مرغ شکل و میوه غلاف مانند است.که به میوه و دانه آن باقله، باقالا، باقلا،باقلی و در کتاب های سنتی به نام های اطماط، اکتمکت و اطموط و به زبان هندی به کارانج وکارانجا گفته می شود. این گیاه 2800 سال پیش از میلاد در چین و قبل از آن نیز در یونان باستان، روم باستان و مصرباستان کشت می شده . این گیاه در فصل بهار به وفور در بازار موجود و بومی جنوب غرب آسیا ، شمال غرب آفریقا، مناطق سردسیری و شمالی ایران و در مناطق گرمسیری ایران مانند خوزستان در دو فصل پاییز و بهار کشت می شود، ارتفاع این گیاه درختی بین 80 تا 1 سانتی متر و دارای شاخه ها و انشعابات زیاد و برگ های زیادی بیضی شکل سبز رنگ و گل های سفید با خال های سیاه و بنفش  است، ساقه های این گیاه مربع شکل، شیاردار که برگ های متناوب آن را پوشانده، باقلا در دسته حبوبات قرار گرفته و میوه آن در غلافی پوشیده از کرک به طول 12 تا 15 سانتی متر که در هر غلاف تعدادی دانه باقلا قرار می گیرد.از تمام اجزاء باقلا چه به صورت هوایی و میوه و تخم آن در طب سنتی به وفور استفاده می شود.

 انواع باقلا:

باقلا همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد دارای نام های زیادی است و البته تنوع بالایی مانند باقلا هندی و باقلا مصری که در ادامه به بررسی خواص آن می پردازیم، با ما همراه باشید.
مشخصات باقلا هندی در طب سنتی :
در کتاب های سنتی ایران به نام اطماط و اکتمکت و اطموط و به هندی کارانج و کارانجا معروف است. باقلا هندی یک میوه درختی به ارتفاع 10 تا 15 متر و داری شاخه های زیاد و برگ های بیضی شکل به رنگ سبز روشن به تعداد 5 تا 7 عدد است که این برگ ها تا اواسط زمستان به درختچه متصل هستند.گل های این گیاه خوشه ای شکل و سفید رنگ و میوه آن دارای غلاف کوچک و شبیه به باقلا می باشد.معمولا در غلاف ها یک دانه و به ندرت 2 تا 3 دانه یافت می شود.این درختچه در هند در کنار سواحل دریا و رودخانه ها و در چین و جاوه و استرالیا می روید.

Broad bean

خواص و کاربرد باقلا هندی :

در آمریکا از روغن باقلا هندی برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود و طبق تحقیقات انجام شده ماساژ آن برای درمان روماتیسم بسیار مفید است. روغن باقلا هندی داری خاصیت ضدعفونی و پاک کننده چرک و پودر ریشه آن برای رفع خارش مفید می باشد.از تمام قسمت های درختچه باقلا هندی استفاده های متعددی می شود، از پوست درختچه به عنوان داروی سقط جنین و از همه قسمت های گیاه به عنوان سم ماهی در زمان صید ماهی استفاده می شود. در هند از دانه باقلا برای استعمال خارجی و درمان بیماری های پوستی جرب،هرپس و از پوست تازه آن برای استعمال داخلی و درمان بواسیر خونی استفاده می شود. از برگ های درخت باقلا برای زخم های کرم زده و از عصاره و شیره آن برای بستن زخم های فیستولی و سوراخ شده و پاک کردن جراحت های متعفن و بدبو استفاده می شود. برای درمان سوزاک ترکیب عصاره ریشه و شیر نارگیل و آب آهک بسیار مفید است.
مشخصات باقلا مصری :
باقلا مصری در منابع طب سنتی ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفته،باقلا مصری شبیه به فندق و به دو قسمت تقسیم می شود که دارای مقادیر زیادی روغن تلخ هستند.البته برگ و شکوفه درخت نیز طعم بسیار تلخی دارند،در صورتی که دانه خشک شود مغز  از غلاف جدا و در داخل آن شروع به حرکت می کند و در صورت تکان دادن غلاف صدا می دهد و به این دلیل در بعضی کتب سنتی به نام سنگ معروف است.طبیعت باقلا مصری گرم و خشک است و موجب کاهش ورم  و خونریزی و در صورتی که نصف مغز آن را همراه با چند دانه قرنفل ساییده میل شود برای تسکین درد قولنج، و نفخ معده بسیار موثر است. در صورتی که دانه ساییده شده را با شیر انسان ترکیب و به صورت شیاف استفاده کنند، برای حامله شدن زنان عقیم تاثیر عجیبی دارد. برای کاهش درد زایمان و ورود آب به کیسه جنین کافیست دانه باقلا مصری را به مدت 7 تا 10 روز 3 عدد از دانه ها در آتش پخته و سپس پوست آن را جدا و بکوبند و با آب ترکیب و استفاده نمایند.البته تمام این نسخه ها همانطور که گفته شد تحت نظر حکما و در زمان قدیم بوده است و فقط جهت اطلاع بیان می شود..
 آشنایی با خواص باقلا :
باقلا یک منبع عالی از فیبر است.و به علت داشتن پروتئین بالا همراه با برنج یک غذای کامل است.در باقلا انواع ویتامین های گروه ب ،ویتامین  ث، ویتامین کا، نیاسین ، فولیک ،مواد معدنی، آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز،فسفر، پتاسیم،روی و سدیم  و پروتئین وجود دارد. در بیشتر کشورها باقلا خاصیت درمانی خود را در طب سنتی از دست داده و به عنوان یک خوراکی تفننی استفاده می شود، مخصوصا در کوچه ها و پارک ها در هوای سرد و برفی زمستان همراه با گلپر، نمک و سرکه. تا به حال در ادب فارسی در مورد باقلا مدح و ذمی نوشته نشده، ولی تعدادی از شاعران عرب فارغ از قیل  و قال حمکای طب سنتی، در وصف باقلا سخنانی گفته اند.

Broad bean

 باقلای زرد چیست ؟

باقلای زرد همان خشک شده باقلای سبز زیر نور خورشید است که در جای خنک و کابینت قابل نگهداری است و نباید گوشه فریزر خود را برای باقلا خالی کنید، توصیه می کنم برای نگهداری باقلا زرد در کابینت برای طولانی مدت حتما آن را به مدت 3 دقیقه در ماهی تابه داغ بدون روغن تفت دهید تا دچار آفت حبوبات(سوسک حبوبات ) نشود.طبع باقلا زرد تر و سرد می باشد و در ایران در تهیه دمپختک استفاده می شود.برای تهیه دمپختک 24 ساعت قبل آن را در آب خیس کنید، باقلای زرد خواص مشابهی به باقلای سبز دارد،جوشانده باقلای زرد تاثیر خوبی در درمان نقرس، کم خونی، اسهال، بیماری های رماتیسمی و... دارد و از پودر باقلا زرد برای تهیه انواع ماسک ها استفاده می شود.
 جلوگیری از پوکی استخوان :
 یکی از مهم ترین خواص باقلا جلوگیری از پوکی استخوان است.یک لیوان باقلا پخته 36% منگنز بدن را تامین می کند.افراد بزرگسال روزانه به 11 گرم منگنز احتیاج دارند،منگنز موجود در باقلا موجب افزایش حجم استخوان ها و کمک به بهبود کلسیم در استخوان ها می شود.برای جلوگیری از ابتلاء به پوکی استخوان و داشتن استخوان هایی محکم مصرف باقلا را در وعده های غذایی خود قرار داده، همچنین باقلا دارای منابع کافی از کلسیم و فسفر برای رشد و تقویت سلامت مینای دندان می باشد و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
 تقویت سیستم ایمنی بدن :
باقلا دارای مس فراوانی است و مس یکی از مهمترین ماده برای سلامت سلول های خونی و سیستم ایمنی بدن است.گلبول های سفید در بدن رادیکال های آزاد و مولکول های بیماری زا را از بین می برند.بدون گلبول سفید بدن در معرض انواع بیماری ها و عفونت ها قرار می گیرد.
 افزایش انرژی بدن :
 یکی از موادی که موجب افزایش انرژی در بدن می شود، آهن است. هموگلوبین برای رساندن اکسیژن به سلول ها  به آهن نیاز دارد.کمبود آهن در بدن موجب کاهش اکسیژن در بدن و ایجاد خستگی مفرط می شود.یک لیوان باقلا پخته 14% آهن مورد نیاز بدن را تامین می کند.
 بهبود بیماری پارکینسون :
برای کنترل بیماری پارکینسون مصرف باقلا موجب افزایش سی دوپا و لوودوپا در خون می شود.و افزایش این دو ماده موجب حرکت راحت تر بیماران مبتلا به پارکینسون می شود.
 در مان کم خونی :
 برای افزایش هموگلوبین باقلا مناسب ترین گزینه است، باقلا سرشار از مس و آهن و مصرف آن موجب درمان کم خونی و فقر آهن و آنمی می شود.یکی از علائم کم خونی در بدن احساس خستگی مفرط و خواب آلودگی می باشد.
 دیابت و قند خون :
 باقلا دارای شاخص گلیسمی کمی است و این موضوع موجب کنترل قند خون و فیبر بالای موجود در باقلا موجب کاهش قند خون  و کاهش کلسترول در افراد مبتلا به دیابت نوع دو می شود.فیبر موجود در باقلا موجب بهبود حرکات روده و درمان یبوست می شود.

لاغری و کاهش چربی دور شکم با باقلا :
 یکی از مواردی که در جوامع امروزی مورد توجه قرار گرفته کاهش وزن با گیاهان طبیعی و داروی های گیاهی است، باقلا دارای پروتئین و فیبر است که موجب کاهش اشتهاء شده و از پرخوری جلوگیری  می کند، به همین علت مصرف باقلا تاثیر زیادی در کاهش وزن و چربی دور شکم و لاغری دارد. پتاسیم موجود در باقلا برای عضله سازی بدنسازان بسیار مفید و سودمند است.
فشار خون و قلب :
در باقلا به وفور منیزیم وجود دارد که موجب کاهش فشار خون بالا و کاهش فشار خون دیاستولیک و همچنین موجب کاهش خطر حملات قلبی و کاهش خطر ابتلاء به بیمار یهای قلبی و عروقی می شود. یکی از عواملی که موجب افزایش فشار خون و حملات قلبی می شود، داشتن استرس و اضطراب و افسردگی است.اما به علت وجود لوودوپا در باقلا و افزایش دوپامین در بدن از استرس و اضطراب جلوگیری می کند. باقلا کمک زیادی به بهبود عملکرد مغز،ریه ها و درمان بیماری های آسم و التهابات تنفسی و سرفه می کند.
جلوگیری از سرطان :
 از اصلی ترین علت های ابتلاء به سرطان آسیب به دی ان ای سلول هاست. باقلا به علت وجود ویتامین گروه ب مخصوصا ب 9 از آسیب به سلول ها جلوگیری و خطر ابتلاء به سرطان های روده بزرگ،ریه، سینه و گردن رحم در حد چشمگیری کاهش می دهد.
 جلوگیری از ابتلاء به بیماری های چشم :
 باقلا دارای منابع غنی از تیامین می باشد. موجب تقویت بینایی وکاهش ابتلاء به بیماری آب مروارید و گلوم که از بیماری های شایع چشمی است می شود. مصرف یک فنجان باقلا در روز را در کنار وعده های غذایی خود قرار دهید.
درمان زخم معده :
باقلا در صورتی که همراه با پوست مصرف شود. دارای فیبر زیادی است،و موجب افزایش سرعت هضم و کاهش خطر ابتلاء به سرطان های دستگاه گوارش و کمک زیادی به سم زدایی بدن از مواد مضر و رفع حالت تهوع و استفراغ می کند.
فواید باقلا برای زنان باردار، شیرده و جنین :
زنان باردار قبل از مصرف باقلا حتما با پزشک خود مشورت کنند.در باقلا فولات به اندازه کافی یافت می شود که فواید زیادی برای جنین و کاهش اختلالات مادرزادی دارد. یکی از مزیت های باقلا جلوگیری از نقص عصبی جنین اسپینا بیفدا و آنانسفالی و مرگ جنین قبل از تولد موجب افزایش انرژی زنان باردار و رفع خستگی و بی حالی می باشد. برای تقویت و تشکیل استخوان های جنین مصرف باقلا به علت داشتن کلسیم بالا ضروری است.از مهمترین مشکلات زنان باردار یبوست در دوران بارداری است که به مصرف باقلا این مشکل حل می شود. باقلا به علت داشتن مواد معدنی، پروتئین ، ویتامین های گروه ب، آهن و کلسیم برای رشد بدن نوزادان و کودکان مفید است. بعد از یک سالگی کودکان مجاز به مصرف انواع باقلا هستند. البته قبل از مصرف باقلا توسط کودک حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا علائم بیماری فاویسم تشدید نشود.

Broad bean

 خواص گل باقلا :

گل باقلا معمولا سفید رنگ با رگه های بنفش و خال های سیاه در سرشاخه های باقلا مشاهده و دارای خواص فراوانی از جمله درمان صرع،دفع سنگ کلیه و درد های آن درمان میگرن، درمان رماتیسم، درمان نقرص و درد مفاصل، درمان قولنج است. برای بهره مندی از خواص گل باقلا کافیست 30 تا 60 گرم باقلا را در یک لیتر آب جوش ریخته و اجازه بدهید به مدت 20 دقیقه دم بکشد، سپس از صافی عبور داده و همراه با نبات یک فنجان در روز میل نمایید.
خواص باقلا در سلامتی پوست :
 باقلا سرشار از ویتامین ث می باشد که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و موجب کلاژن سازی و جوانسازی پوست و کاهش علائم پیری می شود، باقلا یک لایه بردار عالی برای پاکسازی پوست و به علت وجود ویتامین ها و مواد معدنی مناسب ترین گزینه برای درمان جوش و آکنه صورت است. در ادامه چند نوع ماسک باقلا برای درمان جوش صورت، لک های پوستی،شادابی پوست آموزش داده می شود، با ما همراه باشید.
 ماسک باقلا برای درمان جوش صورت :
ابتدا مقداری باقلا را پخته و له کنید سپس با عسل و شنبلیله ترکیب و روی جوش صورت به مدت 15 دقیقه بگذارید، در انتهاء با آب سرد بشویید.
ماسک باقلا برای درمان لک های پوستی :
برای درمان لک های پوستی به باقلا خشک نیاز دارید، باقلا خشک را آسیاب کرده تا به آرد تبدیل شود،آرد را با گلاب و سرکه ترکیب کنید تا به صورت خمیر در بیاید.این خمیر را روی پوست گذاشته و اجازه دهید 15 دقیقه روی پوست بماند، سپس صورت را با آب سرد بشویید، این ماسک موجب نرم شدن و رسیدن جوش ها و بیرون آمدن چرک از جوش و برای کاهش ورم زیر چشم بسیار مفید است. برای افزایش شادابی پوست 1 قاشق غذاخوری آرد باقلا را با  گلاب ترکیب و به مدت 10 دقیقه روی پوست صورت بگذارید، تذکر هرگز برای شستن ماسک از روی پوست از آب گرم و داغ استفاده نکنید.
نکته مهم در مورد ماسک باقلا :
 نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید، این است که قبل از استفاده ماسک روی صورت حتما مقداری از آن را روی ساق دست خود تست کنید و اجازه دهید این ماسک به مدت 20 دقیقه روی پوست باقی بماند،در صورتی که پوست قرمز و متورم شد از مصرف ماسک اجتناب کنید.
فواید باقلا برای رشد و سلامت مو :
برای حذف موهای زائد بدن کافیست باقلای تازه و سبز را رنده و خشک و آسیاب کنید،سپس آرد باقلای آماده شده را همراه با آبلیمو ترش تازه یا سرکه محلی ترکیب در یک ظرف پلاستیکی دربسته به مدت 30 دقیقه قرار دهید، بعد از نیم ساعت ترکیب را روی پوست ماساژ داده تا موهای زائد حذف و در انتهاء پوست خود را با آب سرد بشویید.
برای جلوگیری از سفید شدن مو و درمان آن کافیست گل باقلا را له و روی موی سر بمالید. آرد باقلا به عنوان سرمه برای جلوگیری از مژه به داخل چشم بسیار مفید است.

 خواص باقلا در طب سنتی :

در طب سنتی طبع باقلا تازه سرد و تر و طبع باقلا خشک سرد و خشک ،گل باقلا دارای طبع گرم  می باشد. ارزش غذایی باقلای خشک از باقلای تازه بیشتر و باقلای تازه دارای ویتامین ث بیشتری دارد، مصلح باقلا گلپر و آویشن است.در طب سنتی و طب اسلامی خواص زیادی برای باقلا ذکر شده که عبارتند از؛
تقویت قوای جنسی در دوران نقاهت ، موجب کاهش بیماری های جسمی و فکری و ضعف اعصاب ، درمان ورم پروستات، درمان رماتیسم، درد مفاصل و سیاتیک،خارج کردن آب اضافی از بدن،درمان تکرر ادرار جوشانده ریشه باقلا ،بهترین دارو برای درمان گرفتگی صدا و پاکسازی ریه ترکیب روغن بادام و باقلا و قند می باشد. درمان اسهال از ترکیب باقلا پخته همراه با سرکه و آب، برای جلوگیری از ورم سینه بعد از زایمان و دوران قاعدگی کافیست آرد باقلا را با آرد جو، سرکه و نعناع ترکیب و بپزید، و روزی دو بار روی ناحیه متورم قرار دهید.در حدیثی از امام رضا (علیه السلام ) آمده که باقلا ساق ها را محکم و خون تازه در بدن تولید می کند و امام صادق (علیه السلام ) می فرمایند، باقلا بخورید که معده را دباغی می کند.
برای الیتام ضرب خوردگی ترکیب آرد باقلا و آرد جو بسیار مفید است،برای درمان گوشه های انگشت کافیست انگشت خود را در جوشانده برگ باقلا قرار دهید.
 عوارض باقلا :
با تمام وصف هایی که برای باقلا شد باز هم این گیاه مانند دیگر مواد خوراکی، باید در مصرف آن احتیاط کرد، باقلا دارای مقادیر زیادی لوودوپا که یکی از عوامل کاهش ویتامین ب 6 و ایجاد افسردگی است می باشد.
مصرف باقلا در بیماران فاویسم (کم خونی ارثی )موجب تشدید علائم آن از جمله؛ سردرد، سرگیجه،ضعف شدید، رنگ پریدگی،یرقان شدید، کم خونی و حتی مرگ می شود. این افراد به هیچ عنوان حتی نباید باقلا را بو کنند. مصرف باقلا در تعدادی از افراد موجب مثبت شدن جواب آزمایش هپاتیت بی و اشتباه شدن جواب آزمایش خون می شود. البته هستند افرادی که به مصرف باقلا حساسیت و آلرژی دارند.
 نحوه پوست کندن باقلا و مصرف آن :
 باقلا به صورت های مختلفی از جمله خام و پخته مصرف می شود، باقلای پخته در تهیه انواع سالادها، باقلا قاتق،باقلا خورشت، کوکو باقلا،سوپ باقلا،باقالی داغ و باقلا پلو قابل استفاده است. در صورتی که پوست کندن باقلا برایتان مشکل است:
در مرحله اول غلاف اولی باقلا را جدا و در یک قابلمه بزرگ آب و نمک ریخته و قابلمه را روی حرارت بگذارید تا بجوشد، سپس دانه های باقلا را در قابلمه ریخته و اجازه دهید 5 دقیقه بجوشد، سپس باقلا را آبکشی نموده و به سرعت در یک ظرف بزرگ حاوی آب و یخ ریخته و اجازه دهید تا 5 دقیقه در قابلمه یخ بماند، به علت شوک وارد شده به باقلا پوست سفید به راحتی جدا می شود.
  طرز تهیه یک باقلای خوشمزه با طعم بازار :
 برای تهیه یک باقلای خوشمزه در فصل زمستان می توانید از دو روش و دو نوع باقلا استفاده کنید، باقلای خشک شده و باقلای سبز فریزری که در اینجا روش تهیه دو نوع باقلا را آموزش می دهیم.

Broad bean

طرز تهیه باقلا با باقلای سبز :

 در فصل بهار ه باقلا به وفور یافت می شود کافیست باقلا را از بازار تهیه و از غلاف در اورده و به اندازه مورد نیاز در کیسه فریزر ریخته و در فریزر بگذارید، نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که باقلا سبز را به هیچ عنوان نشویید، چون موجب می شود که آب در دانه ها یخ ببندد و موقع در آوردن از فریزر طعم ناخوشایندی به باقلا بدهد.در زمان پختن باقلا سبز فریزری کافیست باقلا را چند ساعت زودتر از فریزر خارج و اجازه دهید یخ آن آب شود، سپس در سبد ریخته و بشویید، و در قابلمه همراه با نمک، فلفل و کمی سرکه اجازه بدهید بپزد، بعد از اتمام پخت با سرکه و آویشن و گلپر ترکیب و میل نمایید.
طرز تهیه پخت باقلا خشک :
بارها در زمستان در خیابان دیده اید که باقلای خیابانی چقدر نرم و خوش طعم است و راز این نرمی و خوش طعمی چیست؟ من این راز را برای شما فاش می کنم، کافیست در فصل بهار باقلا را تهیه و دانه های درشت باقلا را جدا و اجازه دهید در نور آفتاب یا با پنکه خشک شود، بعد از اینکه باقلا به صورت کامل خشک شد،دانه ها را به مدت 5 دقیقه در ماهی تابه داغ و بدون روغن تفت دهید و در یک کیسه نخی در یخچال و یا کابینت نگهداری کنید، در زمستان هر زمان که هوس باقلای پخته کردید 24 ساعت قبل به میزان مورد نیاز برداشته و در آب سرد ریخته و اجازه دهید خیس بخورد، هر چند ساعت یکبار آب باقلا را تعویض کنید، وقتی باقلا حسابی خیس خورد، در قابلمه ریخته و همراه با نمک و سرکه اجازه دهید بپزد. بعد از اتمام پخت در ظرف مورد نظر سرو کرده و با گلپرو آویشن میل نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نحوه کشت و برداشت و خواص باقلا برای سلامتی آشنا کنیم.
 آماده سازی زمین :
برای کاشت باقلا در زمین باید خاک را با کود به خوبی شخم بزنید و کمپوست اضافه کنید.چون باقلا سبز تولید کننده نیتروژن است، نیازی به کود نیتروژن با درصد بالا نیست، زمین مورد نظر برای کشت باقلا باید دارای آفتاب گیری خوب و دور از خانواده پیازها باشد. برای کاشت بذرهای باقلا حتما آن را تلقیح کنید، باقلا سبز در هر خاکی قابلیت رشد دارد، چون حبوبات خاصیت خود باروری دارند، بعد از آماده کردن زمین بهتر است به کمک کمی نیتروژن که از باکتری های ریزوبیا تهیه شده برای کمک به رشد و ثابت ماندن ریشه استفاده کنید، این پودر سیاه در فروشگاه های محصولات کشاورزی موجود است. از آنجا که باقلا دارای نیتروژن زیادی می باشد، بعد از اتمام برداشت باقلا کل گیاه را در خاک دفن کنید،تا مواد مغذی به خاک بازگردد. تا برای کاشت گیاهان در فصل بعد، خاک غنی از مواد غذایی و نیتروژن باشد.

روش کاشت باقلا :

جالب است بدانید کاشت باقلا به دو روش کاشت مستقیم بذر در خاک اصلی و به صورت نشاء انجام می شود.بعد از اتمام کار زمین به سراغ بذرهای باقلا بروید و به آرامی  آنها را مرطوب کرده و در یک قوطی گذاشته و به آرامی تکان دهید تا پوست بذرها جدا شود، این کار چند دقیقه قبل از گذاشتن بذر در زمین باید انجام شود.البته خاک برای کاشت باید کمی مرطوب باشد.با استفاده از بیلچه یک حفره به عمق 5 سانتی متر در زمین ایجاد کرده و بذر باقلا را در فاصله های 20 سانتی متری از هم بکارید. برای دقت بیشتر در کاشت باقلا چشم یا نقطه سیاه باقلا را پیدا و روبه پایین در زمین قرار دهید.تعدادی از کشاورزان توصیه می کنند برای بهتر جوانه زدن بذرها دو برابر میزان گیاهی که مد نظرتان است بذر بکارید، چون بعضی از بذرها پوک هستند و جوانه نمی زنند. در صورتی که باقلا را در مناطق سرد کشت می کنید و مجبور هستید از روش نشاء برای کاشت باقلا استفاده کنید.بهترین راه برای آماده سازی آن استفاده از لوله های خالی برای هر گیاه است، کافیست از فروشگاه محصولات کشاورزی سینی نشاء تهیه کرده و لوله ها را به ترتیب در هر حجره قرار داده و 3/2 تا 4/3 آن را با خاک گلدانی پر کرده، بذر خسیانده را روی خاک قرار داده و اگر بذرها جوانه زده اند،ریشه ها را به طرف پایین بگذارید، به آرامی با آب کمی لوله ها را آبیاری کنید تا خاک فشرده شود،در انتهاء لوله ها را با کمی خاک بیشتر پر و روی باقلا را بپوشانید. سینی را در دمای اتاق نگهداری کنید تا باقلا جوانه بزند، سپس سینی را به فضای آفتابی انتقال دهید. باقلا دمای کم را دوست دارد ، البته نه تا حدی که یخ بزند، هوای خنک برای باقلا مناسب است و دمای محیط بیرون برای رشد باقلا منفی 3 درجه است.

Broad bean

 مراقبت و نگهداری باقلا :

زمانی که گیاهان باقلا شروع به رشد می کنند با افزایش ارتفاع نیاز به قیم دارند، چون بوته ها به سرعت با غلاف های سنگین پر شده و بدون قیم، روی زمین می افتند و می شکنند.شما می توانید در فاصله های مناسب و با استفاده از ریسمان و نوارهای قدیمی به آرامی دور گیاه پیچیده و به صورت صحیح روی زمین نگهداری کنید.هرگز منتظر نمانید که گیاه بسیار بزرگ شود و سپس آن را به قیم متصل کنید، چون به راحتی به ریشه ها آسیب و کپک می زند. به صورت عمیق و کم باقلاها را آبیاری کنید،باقلا جزء گیاهانی است که خشکی را تحمل می کند، ولی این گیاه در صبح زود یا بعد از ظهر آبیاری شود و نباید در اطراف درختچه باقلا آب سرریز شود. سرریز شدن خاک موجب تشدید کپک می شود.بعد از رشد باقلا حتما علف های هرز را از اطراف وجین کنید،چون ریشه باقلا کم عمق است و موجب از بین رفتن تصادفی گیاه می شود. زمانی که گیاه شروع به تولید غلاف می کند، جوانه های تازه را بچینید، این کار موجب رشد بیش از حد گیاه می شود. در این زمان برگ های تازه و جوانه ها مناسب برای تهیه سالاد است.و در صورتی که قصد مصرف ندارید حتما برگ ها و جوانه ها را کمپوست کنید.اگر در محل کاشت باقلا مشکل جوندگانی مانند موش خرما، آفات باغ و خرگوش را دارید،حتما باقلا سبز را با پوشش های ردیفی بپوشانید. پوشش های ردیفی ورق های پارچه ای یا پلاستیکی هستند که به راحتی قابل نصب روی قیم ها هستند. اما حتما در زمان نصب روی قیم فضا برای رشد و گردش هوا و گرما را در نظر بگیرید.این پوشش ها ایده آل ترین گزینه برای جلوگیری از یخ زن گیاه در زمستان است.اگر روی برگ های لکه های زرد یا سفید مشاهده  کردید، گیاه را کمتر آبیاری و هوای بیشتری در اختیار گیاه قرار دهید. یکی از آفت های باغی شته ها هستند که بسیار به گیاه باقلا علاقه زیادی دارند. تعداد زیادی از باغداران برای دفع شته از حشره کش استفاده می کنند، اما ساده ترین راه چیدن قسمت شته زده برای جلوگیری از آسیب بیشتر به گیاه است.
 جمع آوری باقلا :
برای خوردن باقلا سبز را خیلی زود باید برداشت کرد،باقلا مانند نخود فرنگی درروزهای اول شکل گیری شیرین و ترد هستند و می توان به صورت بخار پز در کنار غذا مصرف کرد، مخصوصا وقتی پوسته بیرونی نرم و خوراکی باشد.در زمان چیدن باقلا به پوست بیرونی و مومی باقلا توجه کنید، اگر یک غلاف باریک و رنگ آن سبز روشن و هیچ علامتی از وجود باقلای رسیده در آن نیست، آن را نچینید و اجازه دهید که به طور کامل برسد.توصیه می کنم باقلای سبز را بیش از حد نچینید، چون هر چه باقلا رشد کند عطر و طعم بیشتری دارد.این عطری به حدی زیاد است که بعضی از کشاورزان خوش ذوق شوید را در بین بوته های باقلا می کارند تا شوید عطرش چند برابر شود. طول هر غلاف در زمانی که باقلا رسیده باشند 15 تا 38 سانتی متر است. بعد از چیدن غلاف ها از ساقه اصلی پوست باقلا را جدا کنید.برای تهیه باقلا سبز باید آنها را از غلافشان جدا کنید.هر باقلا یک پوست ضخیم دارد که باید قبل از خوردن از آن جدا شود.ساده ترین راه برای جدا کردن پوست باقلا روش بلانچ است. باقلا را در آب جوش گذاشته و بعد از 5 ثانیه برداشته و سریعا در آب یخ ریخته ، به راحتی پوسته جدا می شود.
 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید