مهر
فواید و خواص عرق بهار نارنج

فواید و خواص عرق بهار نارنج


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 وقتی از بهار نارنج نامی به میان می آید نا خود آگاه ذهن ها به فصل عشق و عاشقی و عطر دل انگیز این درخت می رود که در روزهای پایانی اسفند ماه و اوایل فروردین نوید سال و فصل جدید را می دهد، بهار نارنجی که در فصل تابستان شربت آن عطر بهشت را دارد و نوشیدن آن رفع عطش روز های گرم تابستان و آرامش اعصاب را به همراه دارد و استفاده از خلال آن در مرصع پلو و مرباها و اضافه کردن چند پر آن در قوری چای، عطر چای را زبانزد می کند. در بعضی از مناطق ایران در سفره هفت سین نارنج را در کاسه آب گذاشته و آن را نماد زمین و هستی می دانند. قطعا عده ای خاستگاه اصلی بهار نارنج در ایران را شیراز می دانند، همانطور که شاعر خوش ذوق و عاشق شیراز فرموده " نازم هوای فارس که از اعتدال آن بادام بن، شکوفه مه بهمن آورد" اما باید بدانید نارنج متعلق به شمال ایران و استان مازنداران است!! در این مقاله قصد داریم در مورد بهار نارنج نکات جالبی را بیان کنیم.

بهار نارنج چیست ؟

نارنج درختی است از تیره سداییان و راسته افراسانان در دسته مرکبات با ارتفاع 3 تا 5 متر که در بیشتر نواحی معتدل می روید،بهار نارنج دارای گل هایی ضخیم و آبدار به رنگ سفید متمایل به زرد که حفره های روی آن به چشم می خورد. همانطور که از نام علمی نارنج برداشت می شود، گیاهی ست هیبرید از پیوند بین پوملو و نوعی نارنگی به وجود آمده و دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و چرمی با تیغ های تیز در ساقه ها می باشد. شکوفه بهار نارنج بسیار خوشبو و از آن در صنایع عطر سازی و لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده می شود. درخت نارنج در بین کشاورزان به مادر مرکبات معروف و بهترین پایه برای پیوند پرتقال و نارنگی می باشد.
 نارنج بومی آسیای جنوب شرقی، مناطق استوایی،هند، چین، کالیفرنیا، برزیل،ایتالیا، فلسطین، جنوب آمریکا می باشد، اما در بیشتر مناطق جهان کشت می شود،در ایران در شهر های بابل، ساری، مازندران و استان فارس به وفور کشت می شود، در بیشتر مناطق می توان در تمام فصول میوه نارنج را روی درخت مشاهده کرد و هنوز میوه قبلی روی شاخه ها وجود دارد که شکوفه های جدید شروع به رشد می کند.چوب درخت نارنج محکم و به رنگ سفید مایل به زرد می باشد که بیشتر در هنر منبت و خاتم کاری مورد استفاده واقع میشود. شکوفه و پوست نارنج بهترین ضد بید طبیعی برای جلوگیری از آسیب به لباس های پشمی می باشد. در گذشته نارنج از طریق جاده ابریشم به چین فرستاده شد و چینی ها با پیوندی که روی این گونه انجام دادن ، گونه شیرین تری را ابداع که 100 سال پیش توسط پرتغالی ها به ایران آورده شد، این گونه که همان پرتغال است از نارنج شیرین تر و در حقیقت نارنج جد پرتغال است. نارنج در بیشتر مناطق به نام هایی مانند؛ نارنگ، آرنج، ارنجه،آنندراج،بادرنگ،ترنج،نیرنگ،وارن، نارنج ترش و نارنج تلخ معروف است.بهار نارنج در ایران اصالتا بومی مناطق شمالی می باشد و هر ساله آیین سنتی عرق گیری بهار نارنج در مازندران برپا می شود، و می توان به جرات ادعا کرد آیین عرق گیری ابتدا در مازندران رایج بوده و سپس به دیگر شهر ها مخصوصا کاشان گسترش پیدا کرده، با وجود خواص بسیار بهار نارنج و عرق آن اما بیشتر عرق های بهارنارنج شمالی با گالن و تانکر به کاشان منتقل می شود تا به نام عرقیجات کاشان به فروش برسد.

مقایسه بهار نارنج شمال و جنوب :

در بهار نارنج شمال میزان آلکان ها ، آلدهید، ترکیبات الکلی و ترکیبات اکسیدی نسبت به بهار نارنج جنوب بیشتر است.هر چه هوای محل رشد بهار نارنج مرطوب تر باشد بهار نارنج ترش تر است و بهار نارنج شمال نسبت به بهار نارنج جنوب طعم ترش تری را دارد.در کل اسانس و عطر بهار نارنج شمال از بهار نارنج جنوب بیشتر است.

Tangerine fruit


تفاوت نارنج با ترنج :
 ترنج و نارنج هر دو از گروه مرکبات هستند و دارای خواص زیادی برای بدن هستند، اما در مواردی این دو میوه با هم تفاوت دارند.که عبارتند از ؛
از لحاظ ظاهری نارنج درختی کوچک که بیشتر در مناطق گرم رشد می کند و در بین گیاه شناسان مادر مرکبات و بهترین پایه برای پیوند مرکبات است.برگ های نارنج سبز تیره براق، به شکل بیضی و نوک تیز و رنگ نارنج نارنجی تیره با طبعی سرد و خشک و طعمی ترش و خوشمزه می باشد. میوه ترنج که به نام برگاموت معروف می باشد، از خانواده مرکبات و از پیوند لیمو و پرتقال و درکشورهای فرانسه،ایتالیا و سواحل مدیترانه به صورت تجاری کشت می شود.برگ های ترنج ،سبز شفاف و کشیده و دارای دمبرگ و رنگ میوه زرد لیمویی با طبع گرم و خشک و مزه ای کاملا تلخ می باشد،(میوه ترنج از گریپ فرود تلخ تر است ).

آشنایای با خواص بهار نارنج :

 طبع گرم و خشک بهار نارنج برای افرادی که طبع سردی دارند، بسیار مفید می باشد، این گیاه سرشار از انواع ویتامین ها مخصوصا ویتامین ث بوده و داری خواص زیادی است که عبارتند از؛
درمان اختلالات گوارش :
 مصرف دمنوش بهار نارنج موجب تسکین دردهای شکمی، نفخ معده، سوء هاضمه،اسپاسم و سکسکه و تقویت معده می شود.
درمان اختلال خواب :
 افرادی که از کم خوابی رنج می برند، با مصرف دمنوش بهار نارنج می توانند خواب آرامی را تجربه کنند، نوشیدن عرق بهار نارنج 2 ساعت قبل از خواب توصیه می شود، اما زیاده روی در مصرف دمنوش و عرق بهار نارنج مضر است ، همچنین بوییدن شکوفه های بهارنارنج موجب بی خوابی و کم خوابی می شود، افرادی که دچار اختلال خواب هستند از زیاد بوییدن شکوفه بهار نارنج خودداری کنند، اما اگر موقع امتحاناتتان است و قصد بیدار ماندن دارید، می توانید از این شکوفه ها به عنوان یک داروی ضد خواب استفاده نمایید.
 آرامش اعصاب :
برای داشتن اعصابی آرام و کاهش اضطراب و تحریکات عصبی مصرف دمنوش بهار نارنج بهترین گزینه می باشد.مصرف دمنوش بهار نارنج تاثیر زیادی بر سیستم عصبی، رفع قولنج های عصبی و رفع غم و افسردگی دارد.
بهبود خلق و خو :
با افزایش دما میزان تعریق در بدن بیشتر شده و در روزهای گرم تابستان خلق و خوی افراد تغییر می کند، برای جلوگیری از این تغییر رفتار، می توانید در روزهای گرم تابستان نصف لیوان عرق بهار نارنج+نصف لیوان آب خنک و 1 قاشق سکنجبین را ترکیب و میل نمایید.
دفع سنگ کلیه :
 از مهمترین مشکلات دستگاه دفع بدن وجود سنگ کلیه و مثانه است، مصرف آب کرفس و عرق بهار نارنج در دفع و خرد کردن سنگ های مثانه و کلیه بسیار مفید و موثر است. مصرف دمنوش بهار نارنج ادرار آور بوده و به کمک بزرگی برای نارسایی کلیه و همچنین مشکل احتباس ادرار ( شاش بند) می باشد.
تقویت سیستم ایمنی بدن :
هر چه بدن انسان و سیستم ایمنی بدنش سالم تر باشد در برابر بیماری های عفونی و مزمن قوی تر بوده از ابتلاء به این بیماری ها در امان است، بهار نارنج حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان می باشد که از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
درمان میگرن و سردردهای عصبی :
 سردرد های عصبی و میگرن از جمله مشکلاتی است که بعضی از افراد به آن مبتلا هستند و آنها را وادار به مصرف داروهای شیمیایی می کند، اما باز هم طبیعت به کمک افراد آمده و مصرف دمنوش بهار نارنج موجب درمان فوری و قطعی سردردهای عصبی و میگرنی می شود.
هضم غذا و درمان ناراحتی معده :
 مصرف عرق بهار نارنج همراه با چای بهترین روش برای بهبود هضم غذا و کاهش ناراحتی معده می شود.عرق بهار نارنج هضم را راحت تر و گوارش در معده را تسریع می کند.
درمان بزرگی طحال :
مصرف منظم و مرتب بهار نارنج برای درمان بزرگی طحال مفید و موثر است.
 پیشگیری از حملات قلبی :
 از مهمترین عواملی که موجب حملات قلبی و تپش قلب می شود، تنش های عصبی و فشار خون بالا است، با مصرف دمنوش بهار نارنج تپش قلب و فشار خون تنظیم شده و از بروز سکته های قلبی تا حد زیادی پیشگیری می کند.
 درمان یبوست :
 از نظر حکیمان طب سنتی و طب نوین یبوست مادر تمام بیماری های می باشد،مصرف آب بهار نارنج همراه با عسل موجب تسریع حرکات دودی شکل روده شده و یبوست را درمان می کند.
ضد سرطان :
بهار نارنج مانند دیگر گیاهان دارویی سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و بدن را در برابر رادیکال های آزد محافظت می کند.دمنوش بهار نارنج حاوی خواص ضد التهابی و ضد آلرژی می باشد و مصرف دمنوش این گیاه در پیشگیری و درمان سرطان موثر است.
 کاهش دردهای قاعدگی :
استفاده از نسخه های طب سنتی در زنان از قدیم الایام وجود داشته و خانم ها برای درمان بیشتر مشکلات خود به طب سنتی متوسل می شدند، در این بین خانم ها برای کاهش دردهای قاعدگی، مشکلات یائسگی از دمنوش و چای بهار نارنج و یا شربت آن استفاده می کنند. در دوران قاعدگی خانم ها با تغییرات هورمونی شدیدی مواجه می شوند، که موجب اضطراب، استرس و ناراحتی های روحی و عصبی می شود، مصرف داروهای شیمیایی و مسکن بدون عارضه نیست ، اما مصرف دمنوش های گیاهی خصوصا بهار نارنج بدون عارضه بوده و ناراحتی های خانم ها را در این دوران تا حد زیادی کاهش می دهد.
 تنظیم سطح کورتیزول :
هورمون کورتیزول در زمان استرس و اضطراب افزایش پیدا می کند.و موجب برهم ریختن تعادل هورمونی بدن ، افزایش فشار خون، تپش قلب و سخت نفس کشیدن می شود.استنشاق شکوفه های بهار نارنج و اسانس آن موجب کاهش استرس شده و نفس کشیدن راحت تر شده و سطح کورتیزول در بدن کاهش پیدا میکند.
بهبود علائم یائسگی :
 با پایان یافتن دوران قاعدگی و شروع دوران یائسگی خانم ها دیگر با مشکلات و دردهای دوران قاعدگی مواجه نیستند، اما این پایان ماجرا نیست و خانم ها با شروع دوران یائسگی دچار مشکلاتی مانند؛فشار و ضربان دیاستولیک،غلظت کورتیزول سرم و کاهش سطح استروژن مواجه می شوند، اما با مصرف منظم و مرتب بهار نارنج این علائم تا حد زیادی بهبود می یابد.
کاهش التهاب :
 التهاب در بدن نشان دهنده بیماری های مزمن و عفونی می باشد ، اما اگر التهاب مزمن شد نشان دهنده بیماری های آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا می باشد.با مصرف عرق بهار نارنج التهاب های مزمن در بدن تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
 خواص ضد میکروبی :
 اسانس شکوفه بهار نارنج به تنهایی قادر به مقابله با 6 نوع باکتری، سه نوع قارچ و دو نوع مخمر می باشد.و از مهمترین خواص بهار نارنج می توان به خاصیت ضد میکروبی آن اشاره کرد.
 ضد اسپاسم :
گرفتگی عضلات در ورزش و در خواب از مهمترین مشکلات عضلانی است که امکان ندارد یک فرد در طول زندگی اش آن را تجربه نکند. از خواص مهم بهار نارنج می توان به کاهش انواع اسپاسم های عضلانی و حتی گرفتگی عضلات شکم اشاره کرد،ضد اسپاسم و ضد استرس بودن بهار نارنج تا حدی زیاد است که در آروماترپی از روغن این شکوفه برای کاهش سردردهای ناشی از تنش استفاده می شود.
 نرم کننده سینه و گلو:
 در زمستان افراد زیادی مبتلا به سرما خوردگی می شوند و عوارض زیادی را تحمل می کنند، درد سینه و وجود خلط در گلو بسیار سخت و زجرآور است، برای کاهش این علائم کافیست یک عدد نارنج را از وسط به دو نیم تقسیم کرده و کمی نبات کوبیده شده و نشاسته روی آن پاشیده و روی حرارت قرار دهید، وقتی دو جوش زد از روی حرارت برداشته و بمکید و با چشم خود مشاهده کنید که چگونه سینه را نرم و اخلاط را از آن خارج می کند. مصرف آب نارنج همراه با شکرکاهش فشار خون و مسهل صفرا را به همراه دارد.
کاهش فشار خون :
 از بزرگترین مشکلات در جوامع بشری استرس و اضطراب می باشد. استرس بیش از حد موجب افزایش فشار خون شده و زمینه ساز بیماری های قلبی و سکته های قلبی می شود. در صورتی که از بیماری های قلبی و فشار خون رنج می برید و استرس هیچگونه شما را رها نمی کند، حتما از شکوفه بهار نارنج به صورت دمنوش و یا عرق استفاده نمایید، تا فشار خون کاهش پیدا کند. بهار نارنج مانند یک دیازپام عمل کرده و بدن را در برابر استرس و اضطراب تضمین می کند.
 پیشگیری از پیری :
تنها موردی که هیچ انسانی نمی تواند از آن فرار کند و قطعا هر انسانی باید آن را تجربه کند، پیری است.اما انسان ها علاقه زیادی به جوان ماندن و سرحال بودن دارند و دست به انواع جراحی ها و مصرف قرص ها و داروها می زنند، تا خود را جوان نگه دارند. در بین گیاهان دارویی بهار نارنج نیز از این قاعده مستثنی نیست و انسان به این شکوفه های زیبا متوسل می شوند تا مانند یک جوان 20 ساله باشند.هر چند قبول این موضوع تا حد زیادی محال است، اما استفاده از روغن شکوفه بهار نارنج تاثیر زیادی در افزایش گردش خون و کلاژن سازی دارد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و پوست جوان تر می شود.
 دیگر خواص بهار نارنج :
بهار نارنج دارای خواص دیگری مانند؛ ضد هیجانات دستگاه عصبی، ضد تشنج، مقوی معده،درخشندگی پوست،بسته شدن منافذ پوست،کاهش ناراحتی های سینه،کاهش علائم سرماخوردگی،نشاط آور، کاهش علائم یائسگی، تنظیم فشار خون،کاهش علائم صرع و غش،درمان سرگیجه و سکسکه، ضد یبوست،دفع صفرا، جلوگیری از شکستگی مویرگ ها و تقویت مغز می باشد.

رفع مشکلات پوست و مو با بهار نارنج :
 بهار نارنج خواص زیادی برای تمام اعضاء بدن دارد و پوست و مو نیز از این قاعده مستنثی نیست و بهار نارنج دارای خواص زیادی برای پوست و مو دارد که عبارتند از ؛
 تقویت پوست و مو :
 مشکلاتی نظیر خارش، ریزش مو،جوش های پوستی و حساسیت پوستی از جمله مشکلات پوستی هستند، همچنین وجود آفتاب شدید موجب آسیب های پوستی می شود و تنها مشکلات پوستی با عرق بهار نارنج موجب باز شدن و بهبود منافذ پوستی شده و جوش های پوستی را کاهش می دهد، همچنین برای رفع مشکلات پوستی و جوش می توانید از بخور عرق بهار نارنج استفاده نمایید.عرق بهار نارنج بهترین تقویت کننده برای موهای آسیب دیده و رنگ شده می باشد.
کاهش آکنه :
خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی بهار نارنج در پوست های ملتهب و بهبود آکنه تاثیر زیادی دارد.برای درمان التهاب پوست و آکنه کافیست روغن اسطوخودوس را با روغن بهار نارنج به نسبت مساوی تقسیم کرده و 3 قطره از این ترکیب را در آب داغ ریخته و سرتان را با حوله پوشانده و از خواص بخور بهار نارنج استفاده نمایید. این بخور موجب کاهش التهاب و آکنه می شود.
  نرمی و درخشانی پوست  :
 از دیگر خواص بهار نارنج می توان به درخشانی و نرمی پوست اشاره کرد.آب بهار نارنج موجب درخشندگی و تنظیم رنگ پوست شده و از بهار نارنج می توان به عنوان یک تونر استفاده کرد، که موجب آبرسانی و درخشندگی پوست شده و در درمان آفتاب سوختگی، التهاب پوست و قرمزی پوست تاثیر زیادی دارد.
 پاک کننده آلودگی های از منافذ پوست :
 پوست انسان به علت آلودگی های موجود در هوا آلوده شده و استفاده از لوازم آرایشی موجب بسته شدن منافذ شده و پوست دچار بیماری های پوستی می شود. استفاده از آب و عصاره بهار نارنج موجب درخشندگی، لک و جوش های پوستی شده و در رفع چین و چروک و سیاهی دور چشم بسیار مفید و موثر است.

 درمان لکه های پوستی :

 تعداد زیادی از افراد در پوست خود لکه های زیادی دارند و دست به انواع درمان ها برای رفع لک می زنند. بهار نارنج لکه های قرمز و تیره را روی پوست به صورت موضعی محو کرده و در صورتی که بهار نارنج به صورت موضعی استفاده شود، خشکی پوست را برطرف و پوست را نرم و لطیف می کند.
نرم کننده مو :
 نارنج یکی از مرکباتی و گیاهانی است که می توان از آن برای نرم کردن موها استفاده کرد، کافیست نارنج را به صورت کامل با کمی آب پخته تا تمام اجزاء آن از هم جدا شود.بعد از سرد شدن آن را روی موها بمالید، موجب نرمی موها شده و خارش کف سر را از بین می برد.

افزایش میل جنسی :

بهار نارنج تاثیر زیادی در افزایش میل جنسی زوجین دارد و افرادی که سرد مزاج هستند می توانند از ترکیب :
عرق بهار نارنج :نصف لیوان 
گلاب :نصف لیوان
عرق بیدمشک :نصف لیوان
عرق طارونه : نصف لیوان
معجون جوانی :نصف لیوان
را در یک پارچ همراه با شکر یاعسل و آب ترکیب کرده و میل نمایند، این ترکیب تاثیر زیادی در افزایش میل جنسی دارد.برای تاثیر بیشتر می توانید از زعفران استفاده نمایید.
مصرف بهار نارنج در زنان باردار و نوزادان :
 یکی از حساس ترین دوران ها در طول زندگی خانم دوران شیرین و پر از هیجان بارداری می باشد. در این مدت خانم ها علاوه بر تغییرات جسمی دچار تغییرات روحی و خلقی شده و نیاز به آرامش و رسیدگی بیشتری دارند. در بین گیاهان دارویی و عرقیجات عرق بهار نارنج برای خانم های باردار مفید و موثر است، اما حتما باید در مصرف آن احتیاط کرده و با پزشک مشورت نمایند. همانطور که می دانید خانم ها بعد از زایمان دچار افسردگی شده و افسردگی بعد از بارداری را تجربه می کنند، در این ایام مصرف  روزانه 1 لیوان دمنوش یا عرق بهار نارنج کمک موثری در کاهش علائم افسردگی کرده و آرامش سابق را باز می گرداند. در دوران بارداری خانم ها به علت کاهش خواب و مشکل بی خوابی از داروهای شیمیایی مانند دیازپام استفاده می کنند که دارای عوارض زیادی است، از جمله ایجاد لب شکری و کام شکری در نوزادن، بهترین دارو و کم عارضه ترین گیاه دارویی برای کاهش این عوارض استفاده از بهار نارنج می باشد که به درمان مشکل خواب کمک زیادی کرده و هیچ گونه ای عارضه ای ندارد.از مهمترین خواص عرق بهار نارنج می توان به درمان خشکی پوست کودکان اشاره کرد،عرق بهار نارنج دارای خاصیت ملایمی برای پوست های خشک می باشد و در محصولات کودک فرانسه بسیار استفاده می شود. از عرق بهار نارنج به عنوان یک تونر می توان استفاده کرد،عرق بهار نارنج بهترین دارو برای پیش فعالی کودکان و یک آرامبخش عالی برای اعصاب می باشد.

کاهش دیابت بعد از زایمان :

وجود آسدرین در بهار نارنج موجب کاهش اشتهاء و قند خون شده و موجب کاهش وزن می شود،خانم هایی که بعد از زایمان دچار اضافه وزن می شوند، اما مصرف بهار نارنج موجب کاهش قند خون وکاهش اشتها و در نهایت کاهش وزن در خانم ها می شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ارمغان کاشان

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ