اردیبهشت
جالب ترین خواص گزنه را بدانید

جالب ترین خواص گزنه را بدانید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

گیاهاین دارویی به عنوان قدیمی ترین روش های درمان از گذشته های دور در بین خانواده های ایرانی و حتی پزشکان به کار میرفته است. گیاهان دارویی به اشکال زیادی به عنوان دارو استفاده میشود، عرق گیاهی یکی از راحت ترین و در عین حال اثر بخش ترین روش هاست. در زمان خرید عرقیات گیاهی لازم است به چند نکته توجه داشت، به آن دلیل که تمامی خواص آن گیاه باید از طریق نوشیدن آن قابل استفاده باشد. در بین عرقیات سنتی، عرق گزنه به جهت خواص بی نظیر خودت توجه افراد زیادی را به خود جلب نموده است. 
شاید با شنیدن نام گزنه به یاد سوزش ها و تورم های دردناک پوستتان در برخورد با این گیاه پرخاصیت بیافتید و امکان دارد تا به حال تجربه برخورد با این گیاه پر خاصیت را نداشته باشید، در بعضی از مناطق گزنه به جوجه تیغی طبیعی معروف است و افراد از کرک های گزنده این گیاه در زمان گردش در طبیعت و رودخانه ها در امان نیستند و عده ای گزنه را به عنوان داروی کاهش دهنده قند خون می شناسند. در این مقاله قصد داریم در مورد خواص بی نظیر این گیاه نکات جذابی را بیان کنیم.

گیاه گزنه چیست ؟

گزنه گیاهی علفی یک ساله از تیره گزنه ایان و راسته گل سرخ سانان می باشد. ساقه های گزنه راست و چهار گوش و سطح زیرین برگ ها پوشیده از کرک های گزنده است.این گیاه پر خاصیت در محیط مطبوع و خاک مغزی تا ارتفاع 1 تا 3 متر رشد می کند.
گونه های متعددی از گزنه در نقاط مختلف جهان پیدا می شود، در کل آسیا، آمریکای شمالی و اروپا گزنه دو پایه، در سیبری، ایران،غرب آسیا گزنه کاناییده، در نیوزلند و استرالیا گزنه اینکسا، در جنوب اروپا گزنه توپی (گزنه رومی) گزنه سگ (گزنه کوچک ) در جنوب اروپا،گزنه گراسلنتا در آمریکای شمالی و اروپا و گزنه کوهی در تگزاس، مکزیک و نیومکزیکو به وفور یافت می شود. وجود کرک های گزنده باعث شده این گیاه توسط مهره داران علف خوار مصرف نشود اما بهترین پناه برای حشرات و جانورانی مانند لارو پروانه ها، بیدها و شته ها می باشد. البته برگ های گزنه محل تغذیه  بسیاری از پروانه سانان، برگ پیچان، فرچه پایانی، دریا سالار سرخ، کرم های پیله ساز است.

برای خرید عرق گزنه با کیفیت کاشان هم اکنون می توانید از لینک روبرو  استفاده نمائید.      خرید عرق گزنه

تاریخچه استفاده از گزنه :

تحقیقات باستان شناسی که در دانمارک انجام شد، نشان می دهد که از الیاف گونه های مختلف گزنه در عصر برنز برای تولید تور ماهیگیری و تولید پارچه استفاده می شده، ناگفته نماند اخیرا حلقه های پیچیده ای از عرق گزنه جدا شده که به نام اختصاری گزلین (انسولین و گزنه) شناخته شده است.این حلقه ها تاثیر ضد دیابت داشته و قابلیت نقل و انتقال گلوکز را به سلول ها دارد.این تحقیقات در دانشگاه تورنتو کاندا و تهران انجام شده و به تایید رسمی رسیده است.

خواص بی نظیر گزنه :
در بعضی از گونه های گزنه آنزیم های سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز وجو دارد که این دو آنزیم مسئول تبدیل شدن اسید آراشیدو نیک به لکوترین ها و پروستاگلاندین ها است. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه پنسیلوانیا وجود ترکیبات ضد التهابی و آنتی هیستامین در گزنه، از این گیاه برای درمان طبیعی اگزما، تب یونجه و خواص دارویی برای خون استفاده می شود.

به عنوان غذا :
 در شهر های مازندران و کردستان از گزنه آش تهیه می شود و در کشورهای اسلوونی، بلغارستان و رومانی به عنوان چاشنی و در تهیه املت و پوره استفاده می شود.
در گذشته از گزنه به عنوان دمنوش و برای نگهداری انواع پنیرها و همچنین به عنوان نوعی آبجو ( ابل) استفاده می شده است.
سم زدا :
 وجود انواع مواد معدنی در گیاه گزنه موجب شده تا از این گیاه به عنوان یک سم زدای عالی و ایده آل برای بدن استفاده شود.گزنه بدن را به خوبی پاکسازی و سم زدایی می کند. خاصیت مدر بودن گزنه موجب می شود تا مواد سمی خنثی شده در بدن به سرعت دفع و مواد مغذی به خوبی جذب روده شده و هضم به خوبی و آرامی انجام میشود. بنابراین استفاده از گزنه از انباشت مواد سمی خطرناک در بدن جلوگیری کرده و با تحریک غدد لنفاوی بدن را از شر مواد سمی موجود در کلیه خلاص می کند.
کاهش درد زایمان :
به بیشتر خانم هایی که زایمان سخت و دردناکی دارند، مصرف چای گزنه توصیه می شود.گزنه در انعقاد خون تاثیر زیادی دارد و از خونریزی زیاد افراد جلوگیری کرده و موجب افزایش شیر در زنان شیر ده می شود. طبق تحقیقات انجام شده از گزنه به عنوان داروی زایمان و بارداری نام برده شده است.
کاهش علائم قاعدگی :
 گیاه گزنه از سندروم پیش از قاعدگی و دردهای قاعدگی و نفخ جلوگیری کرده و با ایجاد انقباض در عروق خونریزی های دوران قاعدگی را کم و به عنوان یک ماده نیرو بخش عمل کرده و تغییرات هورمونی در دوران یائسگی را خوبی کنترل می کند.
سلامت گردش خون :
وجود انواع ویتامین های گروه ب و ث در گزنه موجب می شود تا گزنه به عنوان یک تولید کننده گلبول قرمز محسوب شود. همانطور که می دانید با افزایش تعداد گلبول های قرمز جذب آهن و گردش خون سریع تر شده، زخم ها به سرعت بهبود یافته و میزان سطح انرژی در بدن تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.به همین دلیل در زمان ضعف و بی حالی و سردرد مصرف گزنه توصیه می شود.
سلامت کلیه و مجاری ادرار :
یکی از گیاهان دارویی برای درمان عفونت ادراری و جلوگیری از سنگ کلیه گیاه پر خاصیت گزنه است.خاصیت مدر بودن گزنه موجب کاهش بلورهای اگزالات کلسیم در کلیه ها شده و از بدتر شدن شرایط دردناک کلیه جلوگیری کرده و نیاز به جراحی و شکستن سنگ کلیه را از بین می برد.بنابراین در زمان عفونت مثانه و احتباس ادرار از گزنه استفاده نمایید.

ضد التهاب :
یکی از علت های بروز دردهای مزمن و آرتریت التهاب است، خاصیت محرک گزنه موجب درمان انواع التهابات شده و دردهای روماتوئید و دردهای مزمن عضلانی و نقرس را تا حد زیادی کاهش می دهد. مبتلایان آرتریت و دردهای مزمن می توانند از چای گزنه و همچنین به عنوان مکمل استفاده کنند.
تقویت استخوان ها :
استخوان های بدن برای استحکام و مقاومت بیشتر به ویتامین دی، آهن، منیزیم، کلسیم و بور نیاز دارد. گزنه سرشار از مقادیر زیادی از این نوع مواد معدنی می باشد که مصرف چای گزنه موجب جذب کلسیم و استحکام استخوان ها می شود، شاید تا به حال نام بور را نشنیده باشید. عنصر بور یکی از ترکیبات مهم در گزنه است که از کلسیم موجود در استخوان محافظت می کند. مصرف چای گزنه از پوکی استخوان تا حد چشمگیری جلوگیری می کند. برای حل مشکلات استخوان می توان به این گیاه لقب گیاه جادویی داد.
درمان بیماری های تنفسی :
ترکیبات موجود در گزنه موجب درمان تب یونجه، بیماری های تنفسی و آسم می شود. مصرف عصاره گزنه واکنش های حساسیتی را کاهش داده و در استرالیا برای درمان آسم مصرف منظم چای گزنه را توصیه می کنند.
سلامت قلب :
 همانطور که گفته شد گیاه گزنه در بین گیاهان دارویی به گیاه جادویی معروف است. وجود انواع ویتامن ها و مواد معدنی، بتاکاروتن و دیگر کارتئوئیدها موجب تقویت عملکرد قلب شده و با تقویت سلول های قرمز خون از کم خونی جلوگیری می کند. مصرف گزنه از افزایش فشار خون و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کرده و باعث آرامش عروق و تنش را از سیستم گردش خون دور می کند.
 سلامت پروستات :
یکی از جدی ترین بیماری های مردان که با سن آقایان رابطه تنگا تنگی دارد، سرطان پروستات است.تحقیقات نشان می دهد که مصرف گزنه از بزرگ شدن غده پروستات جلوگیری کرده و در درمان این بیماری موثر است، مخصوصا اگر گزنه با نخل ترکیب شود از تکرر ادرار جلوگیری می کند. اما توصیه می کنم قبل از مصرف هر نوع گیاه دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
درمان مشکلات پوستی :
 یکی از خواص مهم و جذاب گزنه مراقبت از پوست و درمان مشکلات پوستی است. خاصیت ضد التهابی، ضد میکروبی و آنتی هیستامینی موجود در گزنه باعث درمان اگزما، کاهش تورم، تسکین خارش پوست، از بین بردن جای زخم، درمان جای جوش، کاهش لک، جلوگیری از پیری زودرس و کاهش چین و چروک می شود، برای بهره بردن از خواص بی نظیر گزنه کافیست چای گزنه را بعد از دم کشیدن و سرد شدن به صورت مستقیم روی پوست بزنید. برای براق شدن موها چای گزنه را روی موها اسپری کنید.

 درمان دیابت :
همانطور که می دانید افراد دیابتی در ترشح انسولین با مشکل مواجه هستند، بنابراین نوشیدن دمنوش گزنه قند خون را تنظیم و میزان قند را در ادرار افراد دیابتی کاهش می دهد، توصیه می کنم دمنوش گزنه را قبل یا بعد از غذا میل نمایید.
تقویت سیستم ایمنی :
 وجود آنتی اکسیدان های مانند کارتنوئیدها، فلاونوئیدها و انواع ویتامین های ث و آ در گزنه موجب تقویت سلول های ایمنی بدن می شود، همچنین گزنه باعث تحریک سلول های ایمنی بدن شده و عفونت ها و بیماری های پاتوژن را از بدن دفع می کند.
پیشگیری از آلزایمر :
مصرف گزنه در روز ویتامین های مورد نیاز دستگاه عصبی بدن را تامین و احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد.توصیه می شود روزانه دو فنجان از جوشانده ریشه گزنه را مصرف کنید.
درمان مشکلات جنسی :
اسیدهای چرب موجود در گزنه موجب افزایش ترشح تستوسترون شده و با افزایش جریان خون میل جنسی در افراد سرد مزاج تا حد زیادی بالا می رود.
تقویت هاضمه :
التهاب بیش از حد در مجاری معده و روده می تواند در سلامت گوارش و معده اختلال ایجاد و باعث رشد باکتری های مضر درون روده و معده شود. مصرف منظم چای گزنه که دارای خاصیت ضد التهابی است موجب تنظیم هاضمه، درمان اسهال و یبوست و همچنین جلوگیری از سرطان روده بزرگ می شود.
تداخل دارویی :
گیاه گزنه با تمام خواص بی نظیر و جادویی که دارد، اما اگر با داروهای فشار خون، قند خون، داروهای رقیق کننده خون، داروهای بارداری، لیتیوم و داروهای مدر مصرف شود موجب بروز مشکلات و تداخل دارویی می شود.

دیگر مصارف گزنه :

ساقه گزنه حاوی الیافی است که به آسانی پرورش داده می شود و از آن می توان در رنگرزی استفاده کرد، رنگ برگ های گزنه زرد مایل به سبز و ریشه آن زرد است. از گزنه برای گرد آوری حشرات موثر برای درختان در باغ ها می توان استفاده کرد. رشد گزنه در یک محیط نشانه حاصلخیز بودن خاک است، خاک هایی که گزنه در آن رشد می کند غنی از فسفر است. از گزنه به عنوان فعال کننده کمپوست و تهیه کود مایع استفاده می شود، چون غنی از منزیم، فسفر، آهن و گوگرد است.

3 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

 • پروانه گفته :

  عالی

  07:54
  1401/10/12

  مدیر سایت گفته :

  07:54
  1401/10/12
 • ونوشه گفته :

  22:46
  1401/11/26

  مدیر سایت گفته :

  سلام و عرض ممنون از حسن توجه شما

  22:46
  1401/11/26
 • سید محمد سجادی گفته :

  14:00
  1401/12/10

  مدیر سایت گفته :

  سلام وعرض ادب ممنون از حسن توجه شما

  14:00
  1401/12/10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید