خرداد
فواید گلاب و خواص دارویی گلاب

فواید گلاب و خواص دارویی گلاب


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 با شنیدن نام گلاب قطعا ذهن شما به یاد عطر خوشبو و جادویی گلاب و اردیبهشت و مراسم گلابگیری در کاشان می افتد.گلاب معجزه طبیعت و ارمغان کویر برای جهان و دوستداران گیاهان طبیعی است. اهمیت و جایگاه گلاب در نزد ایرانیان ویژه و خاص می باشد تا جایی که شاعران ایرانی در وصف گلاب سروده های زیبایی داشته اند، البته اهمیت گلاب مختص به ایران نیست و گلاب شهرت جهانی دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد خواص بی نظیر گلاب نکات جالبی را بیان کنیم.

علت نامگذاری گل محمدی چیست؟

 همانطور که می دانید گلاب از تقطیر گل های محمدی به دست می آید، اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا به گل رز گل محمدی می گویند؟ همراهم باشید تا دلیل نامگذاری گل محمدی را برایتان بگویم. اگر دقت کرده باشید از گلاب برای شستشوی مکان های مقدس و حرم ها به عنوان خوشبو کننده و ضد عفونی کننده استفاده می شود. و در تمام مراسم های مذهبی و پخت نذری از گلاب استفاده می شود و برای ایرانیان جایگاه ویژه و مقدسی دارد، البته مقدس بودن گل محمدی قدمتی به زمان پیامبر اکرم (ص) دارد،در ادامه به چند حدیث اشاره می کنم که مقدس بودن این گل خوشبو را مشخص می کند.
پیامبر اکرم (ص ) فرمودند:
کسی که می خواهد عطر خوش مرا استشمام کند می تواند گل محمدی را بو کند. 
در حدیث دیگری می فرمایند :
گل سفید از عطر بدنم در شب معراج حاصل شد.گل سرخ از عطر بدن جبرئیل که در شب معراج همراه ایشان بود به وجود آمد و گل زرد از عرق براق در شب معراج به وجود آمد.
بعد از مطالعه این احادیث متوجه عظمت گل محمدی می شویم، این موضوع مساله بی اهمیتی نیست که مسلمانان عقیده داشتند گل محمدی از ریختن عرق حضرت محمد (ص) بر روی زمین به وجود آمده است.شاعر بزرگ ایرانی هم برای این گل سنگ تمام گذاشته و در سروده اش چنین می گوید:

ز آن صدر بدر گردد این جا هلال گل     اصل گل از عرق مصطفاست

تاریخچه گل محمدی :

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می دهد که سرزمین ایران از اولین تولید کنندگان عطر و گلاب در جهان می باشد. طبق سنگ نوشته های قدیمی تخت جمشید و کتاب صور الاقلیم ابوزید سهل بلخی مهد تولید گلاب میمند فارس بوده . طبق نوشته بلخی شهرستان تاریخی فیروز آباد که گلاب میمند به نام این شهر مشهور بوده و در خارج نیز به همین نام مشهور است. این شهرت تا جایی ادامه داشته که در کتاب های قدیمی به نام ورد جوری نام برده شده و در دوره سلجوقیان جزء کالاهای تجاری گران قیمت بوده و میمند اولین خاستگاه تولید گلاب در ایران و جهان است. اما تمام ایرانیان نام گلاب را به نام قمصر کاشان می شناسند، باید بگویم که کاشت و گرفتن گلاب در بیشتر نقاط ایران به زمان قبل از اسلام باز می گردد، در سنگ نگاره های ایران تصاویری مشاهده می شود که ایرانیان باستان علاقه زیادی به گل و هدیه دادن آن داشتند، ابو علی سینا در کتاب قانون که 1000 سال قبل نگاشته شده تاکید زیادی بر استفاده از گل محمدی و گل خشک و خواص دارویی گل و عرق گل محمدی داشته. عموم مردم عقیده دارند که خاستگاه دیرین گلاب قمصر کاشان می باشد، اما سابقه تاریخی  نا آرام آن منطقه موجب شده تا سند قدیمی یافت نشود. اما طبق یک عقیده قدیمی در زمان ملک شاه سلجوقی که مسجد میان ده قمصر ساخته می شده و هنوز هم قسمتی از محراب گچبری آن وجود دارد.نماینده یکی از اتابکان روم شرقی از دامنه کوه های اسبی قمصر مقداری گل سرخ خودرو را با خود به دمشق (داماسکوس) سابق برد و در آنجا پرورش داد. به همین دلیل در حال حاضر به گل محمدی داماسک رز یا رز داماسنا در دمشق و فرهنگ لایتن و به زبان انگلیسی به گل سرخ ایران مشهور است. در فرهنگ قدیم هند و داستان های قدیمی گل سرخ به خدای مهر یا خورشید معروف می باشد. در ایران طبق یک داستان قدیمی به 700 سال پیش زمان حمله مغول به استان فارس باز می گردد. و گل کاران و کشاورزان استان فارس برای در امان ماندن از حمله سربازان  مغول و ادامه زندگی به شهر های دیگر (همدان ،خراسان، کاشان) کوچ کردند و عده ای به قمصر آمده و به پرورش گل محمدی پرداختند.

 گل محمدی چیست ؟

گل محمدی درختچه ای چند ساله از تیره گل سرخ راسته گل سرخ سانان می باشد. گل محمدی درختچه ای با برگ های ریز به ارتفاع 2 متر و شاخه های پوشیده از خارهای محکم و تیز با گل هایی به رنگ صورتی تیره تا روشن که در اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خردادماه روی شاخه های گل محمدی خودنمایی می کند.گلبرگ های گل محمدی 32 گلبرگ به رنگ صورتی تیره و یک دست می باشد. رگ برگ های پشت برگ به هم متصل و برگ های بیضی شکل و چرمی ، نوک تیز به طول 5/3 سانتی متر رو برگ ها پیچیده شده. 5 کاسبرگ که سه عدد از کاسبرگ ها دارای زائده بوده و با کرک های غده ای تا انتهای غنچه پیچیده شده است.پرچم گل محمدی زرد رنگ و در هر گل 100 عدد پرچم وجود دارد.میوه گل محمدی بعد از ریزش گلبرگ ها تخم مرغی شکل یا کوزه ای شکل به طول 5/1 سانتی متر زیر گلبرگ ها رشد می کند.مدت زمان دوام گل های محمدی 1 روز است و بعد از 1 روز رنگ گلبرگ ها کم رنگ تر شده و با وزش یک نسیم ملایم در فضا پخش و پرپر می شوند.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ارمغان کاشان

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ