خرداد
خواص و فواید گیاه دارویی عرق بید

خواص و فواید گیاه دارویی عرق بید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 یکی از گیاهانی که نام آن شما را به یاد فصل تابستان و لیوان های لبریز از شربت و دانه های زیبای تخم شربتی غلتان در آن می اندازد،عرق بید است.که روزگاری نقل مجالس بود و هنوز هم در بیشتر مناطق ایران به عنوان یک نوشیدنی پرخاصیت و جذاب در تابستان مصرف می شود.اما باید بدانید که بید انواع مختلف با خاصیت های منحصر به فردی دارد.

درخت بید چیست ؟

 درخت بید (معروف به آسپرین ) از جمله درختچه های برگریز با 400 گونه  از تیره بیدیان و زیر راسته مالپیگی سانان می باشد.گیاه بید دو پایه یعنی دارای ویژگی نر و ماده می باشد. هر دو جنس در فصل بهار شاتون تولید می کنند که برای باروری بسیار مهم و ضروری است.این گیاه توسط قلمه ریشه به راحتی گرده افشانی متقابل و با تولید بذر تکثیر می شود. بیشتر در خاک های مرطوب و در کنار رودخانه ها در مناطق سرد و معتدل نیمکره شمالی رشد می کند.در کنار رودخانه نیل درختان بید به وفور دیده می شوند،به طوری که چشم هر بیننده ای را محصور خود می کند و کمتر گردشگری است که در کنار این درختان زیبا و جذاب عکس یادگاری نداشته باشد. بید برای اولین بار طبق تحقیقات انجام شده در خاورمیانه رشد کرده و طبق یک افسانه بردگان عبری در بابل در زیر درخت بید می گریستند و بید نیز برای آنها غمگین بوده و به درخت اشک معروف است. بعد از آن درخت بید در طول سال های متمادی در مسیر جاده ابریشم تجارت شده و به مرور به آمریکای شمالی، اروپا و جنوب آسیا راه پیدا کرده است.در آمریکای شمالی بید در سواحل جنوبی آلاسکا تا  جنوب مکزیک، استرالیا، اوگاندا، آفریقای جنوبی،هند و انگلیس به خوبی خودنمایی می کند.
 این درخت با ارتفاعی بین 20 تا 30 سانتی متر و عمری حدود 40 تا 75 سال یکی از گیاهان پرخاصیت می باشد، بید به عنوان اولین طبیبان سنتی زمین شناخته شده که به راحتی خونریزی، پارگی و سوختگی را درمان می کند. از دیگر نام های درخت بید می توان به خلاف، فیک،صفصات ابیض، بید مجنون، بید دره، فوکا،ویدار، بید خشتی، صفصات مشفق، سیاه بید، بید سیاه، سرخ بید، دیو سفید، خلاف بری، سالیکس، نیتا،فشفشه،مجنون اشاره کرد،از گیاه بید به صورت دمنوش و عرق استفاده می کنند، و عرق بید عصاره خالص یا آب غلیظ حاصل از برگ و شاخه و پوست درخت که به روش تقطیر به دست می آید.

انواع گیاه بید :

درخت بید دارای 400 گونه مختلف است که در مناطق معتدل و باتلاق ها می روید. و هر کدام بومی یک منطقه و دارای خواص و مزایای منحصر به فرد خود می باشد،بیشتر گونه های بید دارای برگ های نیزه ای شکل و تعدادی دارای برگ های باریک که به اسیر و بید های دارای برگ های دایره ای و کروی به سالو معروف هستند.درختان بید دارای پوستی نرم و انعطاف پذیر و حاوی شیره با مقادیر زیادی اسید سالیسیک می باشد که میزان اسید سالیسیک در انواع درختان متفاوت است.ریشه های درخت بید هم در زمین و روی زمین قابل رشد می باشد. دقت داشته باشید ریشه های درخت بید بی پروا هستند و تا جایی که امکان داشته باشد به عمق زمین نفوذ می کنند و زیر ساخت ها را تخریب کنند.پس اگر در حیاط منزلتان درخت بید داشتید و چاه حیاط گرفت قطعا از ریشه های درخت بید است.بیشتر گونه های بید برگ ریز هستند اما تعدادی از گونه ها همیشه سبز و به صورت خودرو می رویند.برگ های بید کشیده و تعدادی از گونه های آن لبه های دندانه دار دارند.که شبیه به تخم مرغ است.در بعضی از شهر ها از بید برای تزیین پارک ها و فضای سبز و تهیه الوار،چوب اسکی و مبلمان استفاده می کنند.

انواع درخت بید عبارتند از؛
- بید مجنون
این گونه متعلق به نواحی خشک شمالی است که از طریق جاده ابریشم به کشور چین راه پیدا کرده و دارای ظاهری زیبا و جذاب و در کنار رودخانه و خاک های مرطوب چین به خوبی رشد می کند.بید مجنون 30 سال عمر می کند و برگ های آن روبه پایین است.
 - سپیدار
نوعی از گونه های بید است که در ایران می روید.

- بید چینی
این گیاه بومی شمال شرق چین و به نام های بید فرفری، پنجه دراگون، بید پیچ خورده، بید پکین، بید هانکو و بید گلوب معروف است.این گونه دارای شاخه های پیچ خورده، عاشق زمستان و مقاوم به بی آبی می باشد. و به عنوان بونسای و گیاه زینتی گلدار مورد استفاده قرار می گیرد.

- بید کویوت
این گونه بومی شمال آمریکا و به بید سندبار، بید داسکی، بید خاکستری و بید برگ باریک معروف  و به علت انعطاف پذیر بودن در مبلمان روستایی و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

- بید داپل
این گونه بومی روسیه،کره شمال، شرق چین و ژاپن به نام های بید داپل ژاپنی،بین دار ژینه ژاپنی، بید سه رنگ ، بید وارژینه و بید نیشیکی معروف دارای برگ هایی در رنگ های سبز، سفید و صورتی می باشد.در ابتدا رنگ برگ ها صورتی رنگ و با گذشت فصل به سبز و سفید تغییر رنگ می دهند.و در زمستان رنگ برگ ها به رنگ قرمز تغییر رنگ می دهند که صحنه ای زیبا و جذاب را به وجود می آورد.

- بید برگ هلو
این گونه از بید همانطور که از نامش پیداست، برگ هایش شبیه به درخت هلو و بومی جنوب کاندا و ایالات متحده به بید رایت و بید بادام معروف است.تکثیر این درخت شبیه به تکثیر بز بید و در کنار درخت پنبه به سرعت رشد می کند.از این گونه بید در مناطق خشک و کویری برای کنترل فرسایش خاک استفاده می شود.

- بید سفید
این درخت که در کشورهای عراق، ایران (تالش )، آفریقا،اروپا قفقاز،سیبری و آناتولی می روید. بید سفید به وسیله قارچ هایی که موجب تولید خاصیت بید الماس می شود، آلوده شده و برگ های پایینی آن سفید و چشم انداز خوبی ندارد.از بید سفید بیشتر به عنوان پر کردن مناطق خالی در تزیینات استفاده می شود و محبوب ترین گونه بید سفید، مجنون طلایی است که از ساقه های آن در بافت سبد ، صنایع دستی و کارخانه های اسلحه سازی استفاده می شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ارمغان کاشان

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ